Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
Jeste¶ w archiwalnej wersji strony Centrum RzeĽby Polskiej, strona ta nie będzie już aktualizowana a zawarte tu informacje mog± być nieaktualne.
EUROPEAN LAND ART NETWORK
 Wydarzenia
Aktualno¶ci »
»  DOTYK / THE TOUCH
»  STAŻE W INSTYTUCJACH KULTURY
»  Go¶cie w Orońsku
»  Prof. Jan Berdyszak (1934–2014)
»  Oferta pobytów edukacyjnych na lata 2014 - 2015
Pobyty indywidualne »
»  Bartłomiej Kurzeja
»  Aleksandra Ławicka-Cuper i Alain Lapicore
»  EWA BEYER-FORMELA
Plenery »
»  Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie
»  VI Międzynarodowe Sympozjum RzeĽbiarskie im. Katarzyny Kobro 2014
»  Warsztaty rzeĽbiarskie Uniwersytetu ¦l±skiego, filia w Cieszynie
»  VII Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO
»  Wolna Grupa Ceramika w Orońsku
»  Akademia Orońska Liceum Plastycznego z Tomaszowa Mazowieckiego
Konkursy »
»  Rozdroża wolno¶ci

więcej »

 Aktualne wystawy
Muzeum RzeĽby Współczesnej »
»  ALFABET RZE¬BY – vwzż
Galeria Oranżeria »
»  Adam Garnek TURBINA
Galeria Kaplica »
»  Ewa Wesołowska O=O

więcej »

 Nasi Partnerzy
»  Rada Programowa
»  Kapituła honorowa
»  Mecenas roku
»  Nasi darczyńcy

 

 Patronat Kwartalnika RzeĽby
OROŃSKO
»  LUDWIKA OGORZELEC Napięcia intelektualne
»  TECHNE Wystawa studentów Wydziału RzeĽby ASP w Gdańsku
»  Sylwester Ambroziak
»  Zorka Wollny


O.pl
członekKonkurs na Pomnik Smoleński
Bartłomiej Kurzeja

Od grudnia 2014 roku do chwili obecnej w pracowni Centrum RzeĽby Polskiej w Orońsku po raz kolejny wykonuje swoje rzeĽby artysta z Nowego Targu, Bartłomiej Kurzeja. RzeĽbiarz jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1997–2002 studiował na Wydziale RzeĽby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona i Jacka Siennickiego. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Piotra Gawrona. W 2003 roku ukończył Studium Edukacji Narodowej Fundacji Servire Veritati. W 1998 przebywał na stypendium naukowym w Maastricht (Holandia). Jest autorem statuetki-nagrody aktorskiej im. Ludwika Sempolińskiego. Wykonał bardzo wiele ciekawych prac, m.in. piękne rzeĽby dzieci zdobi±ce fontannę na Osiedlu Wilno w Warszawie czy realizację przedstawiaj±c± Fryderyka Chopina z guwernantk±, prezentowan± obecnie w ogrodzie w Sannikach, gdzie kompozytor bawił u swojego szkolnego kolegi latem 1828 roku.


Więcej zdjęć w galerii Bartłomiej Kurzeja

W kręgu zainteresowań twórczych Bartłomieja Kurzei jest człowiek i to co go otacza. Interesuj± go zarówno ludzie znani, np. postaci historyczne, arty¶ci, jak też osoby anonimowe.

W trakcie tegorocznego pobytu artysta pracuje nad kompozycj± przestrzenn±, wielopostaciow±, przedstawiaj±c± członków rodziny Krajewskich. Elementem dominuj±cym tej realizacji jest przeskalowany, kilkumetrowy słonecznik będ±cy symbolem płodno¶ci. Docelowym materiałem, w którym wykonana zostanie rzeĽba, jest beton patynowany.

Następne dzieło to portret Prota Lelewela, pozytywisty, brata znanego działacza Joachima Lelewela. Jego działalno¶ć była przykładem pracy u podstaw, troszczył się o rozwój rolnictwa, przemysłu północnego Mazowsza w czasach Królestwa Polskiego. RzeĽba wykonana jest w drewnie i prezentowana będzie we wsi Czubajowizna położonej w powiecie wołomińskim, w gminie Po¶więtne.

Ponadto, podczas tegorocznego pobytu, artysta tworzy również statuetki, jako nagrody „Temu, co krwi bohaterów zaschn±ć nie dał”, dla uhonorowania zasłużonych z dziedziny wojskowo¶ci, kultury, mediów itd. Do ich realizacji używa oryginalnych odłamków po bombach, drobnych fragmentów po czołgach, resztkach broni, orzełków z czapek zabitych żołnierzy znalezionych na terenie Studzianek, gdzie w sierpniu 1944 roku odbyła się wielka bitwa pancerna. Dramatyzmu tym historycznym znaleziskom dodaje rozbity granit, również z pola bitwy, który stanowi podstawę statuetki. Sponsorem jest Fundacja Obrońców Ojczyzny „Pancerze i skrzydła”.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomo¶ć dodano: 2015-02-06 08:14:28, czytane: 3060 x

mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional