Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
Jesteś w archiwalnej wersji strony Centrum Rzeźby Polskiej, strona ta nie będzie już aktualizowana a zawarte tu informacje mogą być nieaktualne.
EUROPEAN LAND ART NETWORK
 Wydarzenia
Aktualności »
»  DOTYK / THE TOUCH
»  STAŻE W INSTYTUCJACH KULTURY
»  Goście w Orońsku
»  Prof. Jan Berdyszak (1934–2014)
»  Oferta pobytów edukacyjnych na lata 2014 - 2015
Pobyty indywidualne »
»  Bartłomiej Kurzeja
»  Aleksandra Ławicka-Cuper i Alain Lapicore
»  EWA BEYER-FORMELA
Plenery »
»  Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie
»  VI Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro 2014
»  Warsztaty rzeźbiarskie Uniwersytetu Śląskiego, filia w Cieszynie
»  VII Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO
»  Wolna Grupa Ceramika w Orońsku
»  Akademia Orońska Liceum Plastycznego z Tomaszowa Mazowieckiego
Konkursy »
»  Rozdroża wolności

więcej »

 Aktualne wystawy
Muzeum Rzeźby Współczesnej »
»  ALFABET RZEŹBY – vwzż
Galeria Oranżeria »
»  Adam Garnek TURBINA
Galeria Kaplica »
»  Ewa Wesołowska O=O

więcej »

 Nasi Partnerzy
»  Rada Programowa
»  Kapituła honorowa
»  Mecenas roku
»  Nasi darczyńcy

 

 Patronat Kwartalnika Rzeźby
OROŃSKO
»  LUDWIKA OGORZELEC Napięcia intelektualne
»  TECHNE Wystawa studentów Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku
»  Sylwester Ambroziak
»  Zorka Wollny


O.pl
członekKonkurs na Pomnik Smoleński
EWA BEYER-FORMELA

Od 23 października do 7 listopada 2014 po raz kolejny w orońskiej pracowni tworzyła swoje prace artystka z Sopotu, Ewa Beyer-Formela, związana od lat z Orońskiem. Tu powstała jedna z jej pierwszych realizacji, licząca cztery i pół tony rzeźba w marmurze „Dwa źródła”, która od lat 80. stoi w sopockim parku.


Więcej zdjęć w galerii Ewa Beyer-Formela

W trakcie tegorocznego pobytu pani Ewa przygotowywała prace ceramiczne w związku z organizowaną latem 2015 roku, przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, wystawą z okazji 55-lecia jej pracy twórczej.

Ewa Beyer-Formela pochodzi z Pomorza, urodziła się w Kartuzach. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Dyplom uzyskała w 1960 roku. Zaraz po studiach pracowała przy odbudowie starego Gdańska ze zniszczeń wojennych, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Zajmuje się rzeźbą plenerową, kameralną, rysunkiem oraz malarstwem pastelowym. Rysunek, akwarela, pastel najczęściej towarzyszą jej pracom rzeźbiarskim na wystawach. Tworzy w marmurze, granicie, drewnie, metalu, ceramice, często łączy różne materiały rzeźbiarskie, co daje bardzo ciekawe efekty.

Integralną częścią jej życia twórczego są plenery rzeźbiarskie pozwalające na bliski kontakt z naturą. Od 1974 jest inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Ponadto brała udział w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w: Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Gdańsku Oliwie, Orońsku, Grudziądzu, Wrocławiu oraz we Francji i w Niemczech.

Swoje rzeźby prezentowała w Sopocie, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Grudziądzu, Opocznie, Łodzi, Koszalinie, Elblągu, Orońsku, Poznaniu, Wrocławiu, Stroniu Śląskim, Starej Morawie, Stalowej Woli, Pucku oraz poza granicami kraju w: Niemczech, Włoszech, Francji.

Prace Ewy Beyer-Formeli znajdują się w: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Regionalnym w Opocznie, Galerii El w Elblągu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii ZAR w Warszawie, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w prywatnych i państwowych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Finlandii i Kanadzie.

Ewa Beyer-Formela od wielu lat w swojej twórczości uwiecznia piękno Ziemi Kłodzkiej, jej przyrodę, architekturę starych domostw, barokowych kościołków, przydrożnych kapliczek. Przyczyniła się do zainicjowanego przez ks. Stefana Witczaka zwanego „Kruszyną” projektu odbudowy kaplic i kapliczek w Dolinie Białej Lądeckiej, do których wykonała liczne figury Madonn do ołtarzy, kapliczek, wystrój wnętrza kościółka w Karpowie, drogę krzyżową do remontowanego sanktuarium maryjnego na górze Cierniak oraz wiele innych prac.

W 2010 roku prace artystki można było oglądać w Galerii „Oranżeria” Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W roku bieżącym jej marmury i pastele prezentował Ośrodek Kultury w Gołuchowie, ponadto brała udział w wystawie „Gdańscy rzeźbiarze” w Oslo (Norwegia).

Ewa Beyer-Formela jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. W 2010 roku otrzymała medal Gloria Artis, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2014-11-12 09:31:43, czytane: 3645 x

mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional