Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
Jesteś w archiwalnej wersji strony Centrum Rzeźby Polskiej, strona ta nie będzie już aktualizowana a zawarte tu informacje mogą być nieaktualne.

 Historia

XIX wieczny zespół podworski

W skład XIX-wiecznego zespołu podworskiego wchodzą: pałac Józefa Brandta, oranżeria, kaplica, oficyna, spichlerz, wozownia i stajnie.


Pałac Józefa BrandtaPałac Józefa Brandta w obecnym kształcie powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wzniesiony na planie prostokąta z ryzalitami, parterowy, murowany, posiada dwie dobudowane wieże. Cała budowla utrzymana jest w stylu włoskiego neorenesansu.
OranżeriaOranżeria - wybudowana po 1869 roku, kiedyś wyposażona w odpowiedni system grzewczy pozwalający na uprawę ozdobnych roślin egzotycznych, będąca także miejscem pracy malarskiej (środkowy pawilon) Brandta dzisiaj, stanowi jedna galerii CRP, odbywają się w niej wystawy czasowe.Kaplica
Również dawna dworska kaplica, wybudowana w 1841 r., w formie klasycznej świątyni, obecnie pełni funkcję galerii, gdzie mają miejsce wystawy zmienne.
OficynaOficyna - to nieduży budynek powstały z przebudowy najstarszej orońskiej oranżerii. W czasach J. Brandta mieszkali w niej jego uczniowie, przyjaciele, goście. Dziś w oficynie mieści się administracja CRP oraz siedziba Towarzystwa Przyjaciół Rzeźby.
WozowniaW budynku dawnej wozowni, wzniesionej w 1905 roku przez Brandta obecnie mieści się galeria rzeźby stałej. Od 1995 roku można w niej oglądać pracę Magdaleny Abakanowicz Ukon, z cyklu Gry wojenne.
Dom RzeźbiarzaDawny spichlerz to dziś Dom Rzeźbiarza, dysponujący miejscami noclegowymi, stołówką oraz kawiarnią.
Natomiast brandtowska stajnia została przebudowana na sześć pracowni - atelier rzeźbiarskich.

 

 

 


 

Ostatnia aktualizacja: 2007-02-23 12:35:45

mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional