Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Bartłomiej Kurzeja

Od grudnia 2014 roku do chwili obecnej w pracowni Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku po raz kolejny wykonuje swoje rzeźby artysta z Nowego Targu, Bartłomiej Kurzeja. Rzeźbiarz jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1997–2002 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona i Jacka Siennickiego. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Piotra Gawrona. W 2003 roku ukończył Studium Edukacji Narodowej Fundacji Servire Veritati. W 1998 przebywał na stypendium naukowym w Maastricht (Holandia). Jest autorem statuetki-nagrody aktorskiej im. Ludwika Sempolińskiego. Wykonał bardzo wiele ciekawych prac, m.in. piękne rzeźby dzieci zdobiące fontannę na Osiedlu Wilno w Warszawie czy realizację przedstawiającą Fryderyka Chopina z guwernantką, prezentowaną obecnie w ogrodzie w Sannikach, gdzie kompozytor bawił u swojego szkolnego kolegi latem 1828 roku.Więcej zdjęć w galerii Bartłomiej Kurzeja

W kręgu zainteresowań twórczych Bartłomieja Kurzei jest człowiek i to co go otacza. Interesują go zarówno ludzie znani, np. postaci historyczne, artyści, jak też osoby anonimowe.

W trakcie tegorocznego pobytu artysta pracuje nad kompozycją przestrzenną, wielopostaciową, przedstawiającą członków rodziny Krajewskich. Elementem dominującym tej realizacji jest przeskalowany, kilkumetrowy słonecznik będący symbolem płodności. Docelowym materiałem, w którym wykonana zostanie rzeźba, jest beton patynowany.

Następne dzieło to portret Prota Lelewela, pozytywisty, brata znanego działacza Joachima Lelewela. Jego działalność była przykładem pracy u podstaw, troszczył się o rozwój rolnictwa, przemysłu północnego Mazowsza w czasach Królestwa Polskiego. Rzeźba wykonana jest w drewnie i prezentowana będzie we wsi Czubajowizna położonej w powiecie wołomińskim, w gminie Poświętne.

Ponadto, podczas tegorocznego pobytu, artysta tworzy również statuetki, jako nagrody „Temu, co krwi bohaterów zaschnąć nie dał”, dla uhonorowania zasłużonych z dziedziny wojskowości, kultury, mediów itd. Do ich realizacji używa oryginalnych odłamków po bombach, drobnych fragmentów po czołgach, resztkach broni, orzełków z czapek zabitych żołnierzy znalezionych na terenie Studzianek, gdzie w sierpniu 1944 roku odbyła się wielka bitwa pancerna. Dramatyzmu tym historycznym znaleziskom dodaje rozbity granit, również z pola bitwy, który stanowi podstawę statuetki. Sponsorem jest Fundacja Obrońców Ojczyzny „Pancerze i skrzydła”.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2015-02-06 08:14:28, czytane: 3059 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional