Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie

Już po raz trzeci w Orońsku spotykają się uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Tegoroczny pobyt trwał od 6 do 10 października.Więcej zdjęć w galerii Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie

Uczestnicy pleneru, podobnie jak w latach poprzednich, próbowali swoich sił rzeźbiąc w kamieniu. Ich poszukiwania twórcze krążyły wokół kompozycji organicznych, które przybierały formę wyimaginowanych kreatur. Stworzenia wykute przez nich w piaskowcu mają elementy rzeczywistych istot, jednak przynależą bardziej do świata wyobraźni ich twórców niż do świata rzeczywistego.

Podczas pobytu uczniowie korzystali różnych możliwości technicznych orońskich pracowni, a także z tutejszego zaplecza edukacyjnego. Poznali historię powstania Centrum oraz jego współczesną działalność, zapoznali się z aktualnymi wystawami, zwiedzili XIX-wieczne wnętrza pałacu.

Opiekę merytoryczną nad grupą uczniów sprawował artysta pochodzący z Gdyni – Igor Duszyński, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowałna Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz, specjalizację z Intermediów zdobył u prof. Grzegorza Klamana.

W dotychczasowych działaniach artystycznych podejmował tematykę bliską człowiekowi. Interesuje go cielesność człowieka, ale zwraca też uwagę na analizowanie związków społecznych.

Jest uczestnikiem licznych wystaw i festiwali. Znamy go m.in. z prac zwanych „Goliatami”, tj. ceramicznych, owłosionych stworków. Był jednym z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej TINA B. w Pradze, organizowanego przez Galerię Vermon. Zaprezentował tam pracę „Arteus kotopulo”, instalację składającą się z filmu dokumentalnego opowiadającego o nowo odkrytym na dnie głębi morskiej gatunku zwierząt.

Obecnie swój wysiłek skupia głównie na edukacji młodych adeptów sztuki. Uważa, że: tylko propagowanie wiedzy o sztuce i pogłębianie wrażliwości na nią może stworzyć przyszłą społeczną potrzebę tworzenia sztuki i jej odbioru…

Uczestnicy:

Joanna Bujak, Regina Dziki, Paweł Gostomski, Zuzanna Siemińska, Kacper Szolecki, Paulina Pawlak, Anna Hebelein, Olga Matysiak.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2014-10-15 08:45:57, czytane: 3855 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional