Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Grzegorz Drozd WHERE YOU GO, MISTER?

GRZEGORZ DROZD

„WHERE YOU GO, MISTER?”

Kurator: Eulalia Domanowska

Współpraca: Stach Szabłowski

Galeria „Oranżeria” i Pałac Józefa Brandta

4 października – 30 listopada 2014Więcej zdjęć w galerii Grzegorz Drozd WHERE YOU GO, MISTER?

Wystawa Grzegorza Drozda „Where you go, Mister?” jest współczesną opowieścią o poszukiwaniu utraconego raju. Autor po podróżach do Azji dzieli się z nami swoją refleksją o krainach reklamowanych przez biura turystyki jako miejsca szczęścia. Jednak rzeczywistość okazuje się daleka od marzeń. Artysta-Europejczyk podróżujący po krajach południowo-wschodniej Azji trafia na szereg problemów trapiących mieszkające tam społeczności. Na każdym kroku napotyka tubylców zadających łamaną angielszczyzną pytanie, które stało się tytułem wystawy. Owo pytanie miałoby ułatwiać handlarzom nawiązanie kontaktu z potencjalnym nabywcą w nadziei sprzedania mu pamiątek w rodzaju naszyjnika z muszelek, który – jako jeden z eksponatów – pojawia się na naszym pokazie.

Ekspozycja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest nową odsłoną wystawy „Zmory”, pokazywanej latem tego roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i efektem współpracy obu instytucji. Prawie wszystkie prezentowane prace powstały wiosną tego roku w orońskim Centrum, gdzie Grzegorz Drozd, wspólnie z Alicją Łukasiak i pracownikami CRP, przygotowywał swój pokaz. Obecna wystawa jest wyborem dokonanym przez kuratorkę, która z licznych tropów i tematów pokazywanych w Warszawie wybrała temat egzotyki i poszukiwania utraconego raju.

Galeria „Oranżeria” zostaje zamieniona w namiastkę raju. Dwa obrazy i film „Gulgun”, opowiadający o hinduistycznych rytuałach, włączone są w historyczny kontekst wnętrz Pałacu Józefa Brandta. Jest to próba wejścia sztuki współczesnej w tkankę muzealną
i nawiązania do historii patrona Orońska, który wzorem wielu innych dziewiętnastowiecznych artystów, znajdował w egzotyce Wschodu niewyczerpane źródło inspiracji do swego malarstwa.

Gdzie więc jest Arkadia? Daleko od domu czy w naszych głowach?

Na wystawie zostaną zaprezentowane rzeźby, obiekty artystyczne i ceramiczne, instalacje, obrazy, film i instalacja dźwiękowa.

Eulalia Domanowska

Dyrektor Artystyczny
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońskukategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2014-10-06 09:28:26, czytane: 1436 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional