Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Niespodziewany Początek Jesieni 2014

W ostatnią niedzielę sierpnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku po raz kolejny odbył się festyn z cyklu „Niespodziewany Początek Jesieni”, tym razem w rytmie czardasza. Współorganizatorem imprezy był Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, a o jej randze świadczy fakt, że patronat honorowy objęła Ambasada Węgier w Polsce.Więcej zdjęć w galerii Niespodziewany Początek Jesieni 2014

Okazuje się, że imprezy te mają już swoich stałych bywalców, którzy niecierpliwie czekają na każdą kolejną edycję. Tegoroczny festyn nie zawiódł oczekiwań i został uznany za jeden z najlepszych. Przyczynili się do tego zaproszeni goście. Gwiazdą dnia był zespół Buda Folk z Budapesztu, który tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci akademii muzycznych. W Orońsku, oprócz ognistych czardaszy i nastrojowej muzyki folkowej, zaprezentowali także tańce węgierskie. Każdy występ nagradzany był owacjami. Zupełnie inny rodzaj muzyki grała kapela zbójnicka Betyár Banda. Tworzą ją pasjonaci etnicznej kultury Węgier. Podczas festynu wystąpili w strojach ludowych, uczestnicy imprezy mieli możliwość posłuchać ich gry na ludowych węgierskich instrumentach. Oprócz występu na scenie przygotowali show, które przyciągnęło publiczność w każdym wieku. Prowadzili warsztaty robienia strzał, strzelania z łuku, wybijali monetę wzorowaną na pierwszej monecie węgierskiej z 1014 r. – srebrnym denarze św. Stefana, w wielkim kotle gotowali nad ogniskiem prawdziwy gulasz, po który ustawiła się długa kolejka chętnych. Ze względu na niepewną pogodę przedstawienie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc „Kukuryku na patyku...”  nie odbyło się na wolnym powietrzu, lecz zostało przeniesione do jednej z galerii. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie, dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z prawdziwym teatrem. Spektakl jest efektem współpracy polsko-węgierskiej, jego reżyserem jest András Veres, autorem scenografii György Árvai, kostiumów Edith Szücs.

Dla miłośników ambitnego kina węgierskiego przygotowano projekcje filmów krótkometrażowych, uhonorowanych wieloma nagrodami.

Na imprezie dedykowanej kulturze węgierskiej nie mogło zabraknąć najpiękniejszych arii z operetek Kalmana, Lehara, czy tańców węgierskich Brahmsa, które zaprezentowała Monika Świostek i radomski kwartet smyczkowy Molto Bene. Jedną z arii, „Usta milczą, dusza śpiewa”, pani Monika zaśpiewała w duecie z ochotnikiem z publiczności.

W Galerii „Kameralnej” prezentowana była wystawa komiksów Attili Futakiego. Komiks węgierski jest bardzo ceniony na świecie, to jeden z głównych towarów eksportowych współczesnej kultury węgierskiej.

Jak zwykle nie zabrakło delikatesów i potraw kuchni regionalnej. Oblegane było stoisko importera win, który przygotował degustację i prezentację win węgierskich. Odważni mogli wykazać się wiedzą na temat Węgier w konkursach, chętnych było wielu, ponieważ każdy uczestnik konkursu wygrywał nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy. Jak co roku wielką popularnością cieszyło się wielkie malowanie na ekranie, lepienie w glinie oraz przejażdżki konne. Oblegane były również galerie, tego dnia bowiem bilety na wystawy sprzedawano w cenach promocyjnych.

Już teraz zapraszamy na „Niespodziewany Początek Jesieni 2015”. Gwarantujemy jeszcze więcej atrakcji i jeszcze lepszą zabawę.kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2014-09-03 07:34:59, czytane: 2253 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional