Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Jan Stanisław Wojciechowski

W sierpniu z orońskiej pracowni korzysta dr Jan Stanisław Wojciechowski – artysta rzeĽbiarz, absolwent Wydziału RzeĽby warszawskiej ASP, krytyk i teoretyk sztuki, kurator licznych wystaw, animator kultury, kulturoznawca, autor wielu artykułów i ksi±żek z szeroko pojętej kultury artystycznej. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat jest członkiem Rady Programowej Centrum RzeĽby Polskiej w Orońsku.Więcej zdjęć w galerii Jan Stanisław Wojciechowski

Tworzy obiekty rzeĽbiarskie, aranżacje przestrzenne i prace z pogranicza sztuki użytkowej, posługuje się też innymi mediami. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granic±.

Centrum RzeĽby Polskiej prezentowało w 2005 roku prace artysty na wystawie Archiwum głowy, na której zaprezentował po raz pierwszy nowe realizacje z cyklu Duch wieje kędy chce oraz kilka wcze¶niejszych obiektów, m.in. Romantyczny duch powierzchni, Polityka historyczna i Psie głowy.

Jego prace znajduj± się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granic± oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, kolekcji Galerii Studio, CRP w Orońsku.

Jest autorem rzeĽby-pomnika Otto Freundlicha w Słupsku, zrealizowanej w roku 2007 w trakcie letniego pobytu w Orońsku, dzieła wpisuj±cego się w projekt Europejskiej Drogi RzeĽb.

W orońskich pracowniach artysta przez wiele lat tworzył swój ulubiony cykl prac – małe (prywatne) historie na „terytorium” własnej ceramicznej głowy, wizerunki ujęte w cykle o tytułach: Sztuka i polityki, Traumy, Psie głowy, Inside Out Outside In.

W trakcie tegorocznego pobytu Jan Stanisław podj±ł się nowego zadania, mianowicie postanowił odtworzyć w glinie postać swojej ukochanej suczki, Hesi. Wykonanie tego zadania nie jest proste, gdyż praca z ruchliwym modelem nie jest spraw± łatw±, wymaga wielu sztuczek, zabiegów i cierpliwo¶ci. Wkrótce przekonamy się, czy artysta podołał temu wyzwaniu i czy Hesia-rzeĽba jest tak piękna jak ta realna.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomo¶ć dodano: 2014-08-28 08:57:04, czytane: 2004 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional