Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Akademia Orońska Liceum Plastycznego z Tomaszowa Mazowieckiego

Na początku lipca, po raz kolejny w ramach Akademii Orońskiej, uczniowie Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Tomaszowa Mazowieckiego brali udział w warsztatach ceramicznych oraz zajęciach z malarstwa i rzeźby. Zajęcia w pracowni ceramicznej prowadziła Urszula Kaszewska – ceramiczka, pracownik CRP. Korzystając z fachowej pomocy artysty rzeźbiarza, Marcina Mielczarka, młodzież uczyła się również podstaw rzeźby. Poznawali techniki i tworzywa rzeźbiarskie, pracowali m.in. w kamieniu.Więcej zdjęć w galerii Akademia Orońska Liceum Plastycznego z Tomaszowa Mazowieckiego

W trakcie pleneru odbywały się również zajęcia malarskie pod okiem nauczyciela z Liceum Plastycznego , pani Krystyny Urbanowicz-Dudek. Uczniowie korzystali z pięknej pogody i poszukiwali tematów swoich prac w urokliwych zakątkach orońskiego parku.

W trakcie przerwy w zajęciach warsztatowych poznali historię i obecną działalność Centrum Rzeźby Polskiej, obejrzeli eksponowane na aktualnych wystawach prace artystów: Jana Szczepkowskiego, Włodzimierza Ciesielskiego i Józefa Jana Gosławskiego.

Opiekę merytoryczną nad całością sprawowała Krystyna Urbanowicz-Dudek – artysta plastyk, absolwentka Wydziału Grafiki Warsztatowej PWSSP w Łodzi, oraz Marcin Mielczarek – absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w marcu 2012 roku obronił pracę doktorską w ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Artysta jest częstym gościem orońskiego Centrum. Znamy go m.in. jako twórcę postaci z bajek dla dzieci łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for, które powstały w ramach projektu „Bajkowa Łódź”. W trakcie pobytu w Orońsku w maju 2010 roku zrealizował pomnik Fryderyka Chopina, który można oglądać w parku w Żychlinie.

Głównym celem pleneru artystycznego uczniów było studiowanie natury w pięknym parku orońskim. Uczniowie ze sztalugami, blejtramami i farbami wychodzili w plener, poznawali tajniki i problemy wynikające z malowaniem pejzażu w plenerze. Był to już trzeci z kolei plener uczniów w CRP. Co roku chętnie wracamy do Akademii Orońskiej. Co roku z wielką przyjemnością, kolejne roczniki uzdolnionej młodzieży z powiatu tomaszowskiego, odwiedzają to wyjątkowe miejsce, poznają możliwości Akademii, uczą się przez twórczą pracę, jak również, w czasie wakacji odpoczywają.

Warsztaty te, podobnie jak poprzednie, były finansowane z funduszy Unii Europejskiej. W piątek, 4 lipca odbyło się podsumowanie pobytu połączone z pokazem prac oraz z wręczeniem uczestnikom certyfikatów ukończenia Akademii.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2014-07-07 13:58:26, czytane: 4616 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional