Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Włodzimierz Ciesielski - RZEŹBA

Włodzimierz Ciesielski

RZEŹBA

Galeria „Oranżeria”, 28 czerwca – 3 sierpnia 2014 roku

kurator: Anna PodsiadłyWięcej zdjęć w galerii Włodzimierz Ciesielski - RZEŹBA

W Galerii „Oranżeria” prezentujemy kilkanaście prac łodzianina Włodzimierza Ciesielskiego. Są to rzeźby w drewnie, w kilku przypadkach łączonym z kamieniem i szkłem. Drewno jako materia o pełnym magii rodowodzie, niezwykły symbol tajemnicy życia inspiruje Ciesielskiego od samego początku jego twórczej wędrówki, która trwa już 55 lat. Prezentowane prace ujawniają niezwykłą warsztatową sprawność artysty w operowaniu materią. Wydobywając z drewna pożądane kształty i faktury, nie niweczy rzeźbiarz urody i biologii tworzywa oraz tchnącej z niego surowej szlachetności i aury. W pełnych finezji, niekiedy wręcz jubilerskich, organicznych kształtach zapisuje ludzkie losy oraz bogactwo form i procesów zachodzących nieustannie w naturze. Inspirowany naturą świat dużych i małych form Ciesielskiego ma wymiar symboliczny.

Anna Podsiadły

 

Włodzimierz Ciesielski urodził się w 1934 roku w Łodzi. W latach 1952–1958 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom uzyskał w roku 1959. Od 1958 był asystentem w pracowni rzeźby prof. Mieczysława Szadkowskiego, a w latach 1960–1978 nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Od 1976 do 2004 prowadził pracownię rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 1969 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 1973 Honorową Odznakę miasta Łodzi. Ponadto laureat m.in.: Nagrody Ministra Oświaty i Wychowania (1977), Nagrody Rektora PWSSP II stopnia (1979) oraz Nagrody Rektora ASP w Łodzi I stopnia (2000). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1985).

Włodzimierz Ciesielski ma w swoim dorobku szereg realizacji w obiektach sakralnych: w kościołach we Wrzeszczewicach, Starachowicach, Zduńskiej Woli, Rokicinach, Trzebieży, Bartoszycach, Częstochowie, w kościele św. Stanisława w Płocku, w kościele Dobrego Pasterza i Matki Boskiej Miłosiernej w Łodzi, w kaplicy zakonnej w Barze na Ukrainie, w dwóch kaplicach Seminarium Duchownego w Łodzi, w kaplicy Bazyliki na Pradze w Warszawie.kategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2014-07-01 13:40:51, czytane: 1552 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional