Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Warsztaty głuchoniewidomych w Orońsku

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE OSÓB GŁUCHONIEWIDOMYCH

1–14 czerwca 2014

 

Już po raz dwudziesty pierwszy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbywa się plener rzeźbiarski dla osób z upośledzeniem wzroku i słuchu.

Tego rodzaju warsztaty organizowane są w Orońsku od 1990 roku przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, które realizuje wiele przedsięwzięć z myślą o rehabilitacji i szeroko rozumianym wspieraniu swoich podopiecznych.Więcej zdjęć w galerii Warsztaty głuchoniewidomych w Orońsku

Zajęcia odbywają się równolegle w dwóch pracowniach rzeźbiarskich. Głuchoniewidomi artyści pracują wyłącznie w glinie pod okiem profesjonalnych artystów rzeźbiarzy: Ryszarda Stryjeckiego – pomysłodawcy, opiekuna merytorycznego, Mieczysława Syposza – wybitnego niesłyszącego artysty oraz dr Karola Pikory, absolwenta warszawskiej ASP. Po raz pierwszy zajęcia z rzeźby prowadzi również artystka pochodząca z Rosji, Lena Jurikowa, która od wielu lat przyjeżdża do Orońska, gdzie najczęściej wykonuje swoje prace w brązie i glinie. Koordynatorem warsztatów z ramienia TPG jest Magdalena Tarnacka, magister surdopedagogiki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, współpracująca z TPG od 2004 roku.

Niepowtarzalne prace głuchoniewidomych rzeźbiarzy-amatorów, będące efektem poprzednich plenerów, były wielokrotnie prezentowane na wystawach, także poza granicami Polski. Pokazom towarzyszsyły albumy, nakręcono także kilka filmów dokumentalnych poświęconych tej nietypowej formie terapii.

Działalność artystyczna to dla osób żyjących w ciszy i ciemności przede wszystkim okazja do wyrażenia poprzez sztukę swoich emocji, przeżyć i nastrojów. Praca z gliną, tworzenie rzeźb jest znakomitą formą arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Dzięki plenerom głuchoniewidomi stają się ludźmi radosnymi, naładowanymi energią i pasją tworzenia. Powstające w Orońsku prace to portrety, autoportrety, przedstawienia zwierząt, postaci mitologicznych czy bohaterów bajek, abstrakcje, a także rzeźby religijne. Organizatorzy i opiekunowie zadbali również o czas wolny uczestników. Wspólne spacery, wieczorne ogniska służą wzajemnemu poznawaniu się i integracji.

Uczestnicy w większości są stałymi bywalcami orońskich plenerów. W tegorocznym turnusie pojawiły się także nowe osoby, które rozpoczynają „twórczą przygodę”.

W warsztatach udział biorą: Zdzisław Blicharski, Leszek Koczot, Kazimierz Kopeć, Ryszard Kubisiak, Czesław Kurowski, Bolesław Lejman, Danuta Michalska, Barbara Rewolińska, Ryszard Rewoliński, Stanisław Surzyn, Andrzej Wachulec, Henryk Wilman, Stanisław Wojtyś, Zbigniew Woronowicz, Stanisław Wójtowicz.

Osobom głuchoniewidomym towarzyszą opiekunowie-przewodnicy: Piotr Jaros, Barbara Wojtyś, oraz tłumacze języka migowego-przewodnicy: Barbara Bochenek, Katarzyna Łuczak, Zuzanna Marzol, Daniel Pilaszek, Maciej Sudewicz.

W piątek, 13 czerwca, o godz. 12.00, odbędzie się pokaz prac powstałych w trakcie tegorocznych warsztatów.

Serdecznie zapraszamy!

JZEkategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2014-06-12 13:17:05, czytane: 1810 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional