Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Imieniny Brandta

IMIENINY W ROMANTYCZNYM SALONIE PANA BRANDTA


Po raz szesnasty, w sobotę, 22 marca, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wyprawiło imieniny swojemu patronowi – Józefowi Brandtowi. Oddanie hołdu wybitnemu malarzowi i twórcy Akademii Orońskiej to główny, ale nie jedyny cel uroczystości. Nie mniej ważnym elementem obchodów jest gala konkursu „Mecenas Roku”, która stanowi wyraz wdzięczności dla firm i osób prywatnych wspierających codzienną działalność instytucji.Więcej zdjęć w galerii Imieniny Brandta 2014

Wieczór rozpoczął się edukacyjnie – krótką prelekcją na temat jednego z najbardziej znanych obrazów Brandta – „Czarniecki pod Koldyngą”. Goście mogli podziwiać to dzieło jedynie na ekranie, gdyż oryginał jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie.

W części artystycznej zaprezentowali się wybitni artyści – Katarzyna Suska (mezzosopran) i Maciej Zagórski (przy fortepianie).

Katarzyna Suska to solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jest laureatką I Nagrody Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, a także finalistką Konkursu Luciano Pavarottiego w Filadelfii. Ponadto za kreację Carmen w Operze Śląskiej w Bytomiu, w reżyserii Marii Fołtyn, otrzymała Nagrodę Śląskiej Krytyki Muzycznej i Teatralnej Złota Maska.

Jako solistka Teatru Wielkiego w Warszawie śpiewa czołowe partie mezzosopranu liryczno-koloraturowego m.in. w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Fauście Gounoda, Kawalerze srebrnej róży Straussa, Madame Butterfly Pucciniego, Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Traviacie Verdiego.

Maciej Zagórski jestabsolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie
i Wyższej Szkoły Muzyki i Sztuki Aktorskiej w Wiedniu. Koncertował ze znamienitymi orkiestrami, m.in. z South Band Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i innymi polskimi zespołami symfonicznymi. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.

Od 1991 związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie (od 2008 na stanowisku profesora). Aktualnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki.

 

„Romantyczny salon pana Brandta” to tytuł koncertu, który wprowadził publiczność w atmosferę towarzyskich spotkań tamtej epoki. W XIX-wiecznym dworze stale podejmowano gości, bawiono się i ucztowano. A obowiązkiem gospodarzy było zapewnienie gościom rozrywki. Śpiewano, więc i tańczono. Organizowano wieczory muzyczne, recytacje, przedstawienia teatralne. Podobnie działo się w salonie Brandta.

Program sobotniego koncertu wypełniły głównie polskie pieśni epoki romantyzmu. Melodie do tekstów Adama Mickiewicza, Bohdana Zaleskiego czy Józefa Ignacego Kraszewskiego skomponowali Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Michał Kleofas Ogiński.

W drugiej części wieczoru nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” przyznała tytuł „Mecenasa Roku 2013” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, Dyrektorowi Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wojciechowi Kwiatkowskiemu. Zasługą Pana Dyrektora jest pomoc w pozyskaniu dla instytucji dodatkowych środków na realizację dużych projektów wystawienniczych, dotacji celowych na inwestycje czy zakupy do kolekcji.

Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego, przyznano tym razem Piekarni Fogiel & Fogiel, a nagrodę odebrał właściciel– Mariusz Fogiel. Firma od lat wspiera działalność CRP zarówno finansowo, jak i towarowo, wzbogacając swoimi wyrobami imprezy plenerowe i kameralne.

Uroczystość zakończył wykwintny bankiet w pałacowej jadalni oraz tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom, autorstwa Jana Świdzińskiego z Cukierni Wrzosów.Sponsorzy

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2014-03-24 14:02:02, czytane: 2376 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional