Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

EUROPEAN LAND ART NETWORK

W roku 2013, Springhornhof (Neuenkirchen, Niemcy), uważany za jednego z pionierów Land Art w Europie, zapoczątkował ogólnoeuropejski projekt European Land Art Network (ELAN), w skład którego weszły:Yorkshire Sculpture Park, West Bretton, Leeds, Wielka Brytania – http://www.ysp.co.uk/

Arte Sella, Borgo Valsugana, Włochy – http://www.artesella.it/

Kunstverein und Stiftung Springhornhof, Neuenkirchen, Niemcy – http://springhornhof.de/

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Polska – http://www.rzezba-oronsko.pl/

 

EUROPEAN LAND ART NETWORK

 

Springhornhof jako pomysłodawca, poprzez tę inicjatywę ma zamiar zacieśnić współpracę pomiędzy tymi organizacjami i rozszerzyć działalność o nowych członków we Wspólnocie Europejskiej. Wymiana informacji i doświadczeń w dziedzinie Land Art pomiędzy partnerami oraz promocja młodych, zdolnych artystów to jedno z głównych zadań stojących przed uczestnikami projektu. Tworzenie międzynarodowej sieci instytucji promujących Land Art oraz budowa wizerunku, który umocniłby pozycję partnerstwa w świadomości społecznej, to długoterminowe cele tej nowej organizacji.

W trakcie organizowanych w ramach ELAN spotkań, przedstawione zostaną projekty przeznaczone do realizacji w siedzibach uczestników wydarzenia. Wspólnym założeniem wszystkich działań artystycznych jest dialog pomiędzy człowiekiem, sztuką i naturą. Przestrzeń tej dyskusji eksplorowana będzie poprzez kontakty międzyludzkie, edukację, zebrania i sympozja organizowane w Europie pod wspólnym tematem: „Wpływ na zrównoważony rozwój”. Powstałe dzieła przybliżą międzynarodowej publiczności pojęcie Land Art w kontekście lokalnego pejzażu. Spotkania zaś staną się czynnikiem rozwojowym dla środowiska skupionego wokół problematyki sztuki ziemi.

Międzynarodowe sympozja, planowane w każdym kraju uczestniczącym w projekcie, mają na celu zbliżenie artystów, naukowców, ekspertów i studentów oraz nakłanianie ich, aby szukali sztuki w ośrodkach wiejskich – według zasady „Muzeum bez ścian”. Poprzez tę inicjatywę chcemy zapoczątkować nowy sposób myślenia na temat obszarów wiejskich borykających się z problemami demograficznymi oraz brakiem dostępu do kultury.

Projekt jest współfinansowany przez Culture Program of the European Union.

 kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2014-02-13 11:05:56, czytane: 3019 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional