Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

V Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro

„ŁÓDŹ, z Łodzi”

V Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro

16–25 września 2013

„ŁODŹ, z Łodzi” jest projektem artystycznym rzeźby plenerowej, w ramach którego odbywa się tegoroczna edycja V Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego im. K. Kobro. Temat „ŁÓDŹ z Łodzi” nawiązuje do złożonej historii i teraźniejszości miasta, a także do semantycznego odbioru jego nazwy. Tegoroczne Sympozjum jest spotkaniem studentów i pedagogów z uczelni artystycznych z Czech i z Polski.Więcej zdjęć w galerii V Międzynarodowe Sympozjum Rzeźbiarskie im. Katarzyny Kobro

Pomysłodawcami i organizatorami projektu są pedagodzy dwóch pracowni rzeźbiarskich Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi: Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni – prof. Marek Wagner, asyst. Agnieszka Mikołajczyk oraz Pracowni Rzeźby – ad. Bogdan Wajberg, asyst. Agnieszka Mikołajczyk.

W trakcie Sympozjum realizowane są rzeźby, płaskorzeźby i instalacje przestrzenne w kamieniu, drewnie i ceramice.

Sympozjum jest płaszczyzną wymiany artystycznych doświadczeń i okazją do zacieśnienia relacji pomiędzy pedagogami i studentami. Jak co roku, w trakcie sympozjum odbywają się prezentacje multimedialne dorobku artystycznego uczestników.

 

W projekcie udział biorą:

pedagodzy z Katedry Rzeźby, Intermediów i Działań w Przestrzeni, Wydziału Sztuk Wizualnych, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi: ad. Beata Marcinkowska, asyst. Agnieszka Mikołajczyk (organizacja i prowadzenie sympozjum) oraz studentki: Ewa Błaszczyńska – II r. studiów stacjonarnych II st. Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni prof. Marka Wagnera i Patrycja Lewandowska – III r. studiów stacjonarnych I st. Pracownia Rzeźby ad. Bogdana Wajberga.

pedagog z Pracowni Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie ((Faculta Umeni Ostravskovo Univerziteta v Ostrave, Czechy), absolwent Academy of Art, Banska Bistrica – dr Jaroslav Koléšek –oraz studenci: Katerina Vojtéchová, Tomaš Bečka.

Powstałe realizacje rzeźbiarskie prezentowane będą w październiku 2013 roku w przestrzeniach wystawienniczych ASP w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121.

Agnieszka Mikołajczyk – absolwentka Wydziału Edukacji Wizualnej łódzkiej ASP. W 2005 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Marka Wagnera. Od 2007 jest asystentem w Pracowni Rzeźby WEW ASP Łódź. Tworzy rzeźby, instalacje, obiekty, wykorzystując do tego celu tworzywa sztuczne, silikony, instalacje świetlne, video.

Brała udział w licznych wystawach m.in.: 2011 – „Trójkąt sztuki” – wystawa pedagogów WSW ASP, Łódź, Galeria Poręba, Ostrawa, Czechy; 2012 – „Człowiek w Akademii – zwierzę w Akademii” – Galeria Aula, ASP, Kraków; I Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby „Angelo Zanelli”, Palazzo Lombardia, Milano, Włochy; „Stigmata”, Galeria Cooltur, Ostrawa, Czechy; 2013 – „ Z Łodzi”, Strzegomskie Centrum Kultury.

W trakcie Sympozjum artystka tworzy w marmurze bolesławieckim pracę zatytułowaną „Shuttle”.

Beata Marcinkowska ukończyła Wydział Edukacji Wizualnej PWSSP w roku 1990. Wypowiada się poprzez sztukę instalacji, obiektu i innych mediów. Główna tematyka jej twórczości to feminizm. Pedagog, artysta plastyk, animatorka projektów edukacyjnych i artystycznych. Prowadzi warsztaty artystyczne, rozwoju osobistego oraz rozwijania umiejętności twórczych. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Rzeźby, Intermediów i Działań w Przestrzeni na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi.

W marcu 2011 roku w Galerii Nowa Przestrzeń Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej odbyła się wystawa „W matriksie Kobiecości”, która była częścią jej doktoratu. Również w tym roku uzyskała tytuł doktora. W 2012 roku artystka miała kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Powrót do matriksa” – wystawa prezentowana w Domu Ogrodnika w Łodzi, a następnie w Domu Łódzkim w Brukseli. Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych.

W ramach realizowanego w Orońsku projektu wykonała pracę „Łódź jest kobietą”.kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2013-09-23 13:55:37, czytane: 2189 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional