Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

NA TURECKIM BAZARZE W OROŃSKU

Imprezy etniczne w Orońsku mają swoją niezawodną publiczność. Nawet w takim dniu, jak ostatnia niedziela, kiedy co chwilę padał deszcz, do Centrum Rzeźby Polskiej przybyły tłumy ludzi.

Tureckie święto zostało przygotowane we współpracy z Centrum Kultury Tureckiej im. Yunusa Emre z Warszawy oraz Instytutem Dialogu „Dunaj” z Warszawy. Pierwszą instytucję reprezentował pan dyrektor dr hab. Öztürk Emiroglu. Drugą pan prezes Yasin Özbek. Orońsko zaszczycił również swoją obecnością Ambasador Turcji w Polsce – prof. dr Yusuf Ziya Özcan.Więcej zdjęć w galerii Niespodziewany Początek Jesieni 2013

Podtytuł imprezy –  „Na tureckim bazarze” – odnosił się do specyficznej różnorodności kulturowej, jaką można zobaczyć choćby na Wielkim Bazarze w Stambule, gdzie obok czysto tureckich tradycji spotykamy wpływy dalekowschodnie, arabskie czy europejskie.

Właśnie z Dalekiego Wschodu wywodzi się na przykład zasymilowany już z turecką kulturą Teatr Cieni KARAGÖZ, którego przedstawienia prezentowane były podczas festynu. Jego specyfiką jest odgrywanie historii przy pomocy wyciętych sylwetowo figur, rzucających cienie na specjalnie przygotowaną i podświetloną od tyłu scenę. Głównym aktorem i reżyserem teatru jest Umut Nebioğlu.

Z kolei z kultury arabskiej wywodzi się taniec orientalny, który zobaczyliśmy w wykonaniu pięknej tancerki Samiry, która z wykształcenia jest psychologiem. Prezentowała oryginalne choreografie, niezwykłe kostiumy i mimo, iż jest Polką – prawdziwie orientalną urodę.

Dużo emocji wśród publiczności wzbudził wirujący derwisz. Dosłownie derwisz znaczy po persku ubogi albo żebrak. Potem tak nazywano członków muzułmańskich bractw religijnych, które zaczęły powstawać w XI wieku. Z kolei Wirujący derwisze to zakon założony w XIII wieku w Turcji. Specjalnością i odrębnością tego zakonu stał się ich taniec, a właściwie najbardziej widowiskowa umiejętność szybkiego wirowania. Derwisze wierzyli, bowiem, że naśladowanie w tańcu ruchów ciał niebieskich pobudza duszę człowieka do silniejszego kontaktu i miłości do Boga.

Grupa Studnia O. to warszawskie stowarzyszenie opowiadaczy bajek, które w swoim repertuarze ma także bajki orientalne, w tym tureckie. Do Orońska zawitała dr Agnieszka Aysen-Kaim, orientalistka, specjalistka turkologii, która z towarzyszeniem tureckiej muzyki, zaprosiła publiczność do swojego latającego kufra bajek. Opowieści Pani Agnieszki zachęciły do zabawy zwłaszcza najmłodszą część widowni.

Zespół muzyki otomańskiej Naneli Lale to grupa wykonująca tradycyjną muzykę turecką na instrumentach, których nazwy brzmią dla Europejczyka raczej niezwykle – oud, kanun czy rebab.

Utwory wykonywane na tych instrumentach przeniosły publiczność w świat XVI/XVII-wiecznych makamów, tradycyjnych utworów imperium otomańskiego.

Grupa Kofad zaprezentowała z kolei folklorystyczny taniec turecki w tradycyjnych strojach, a także krótkie scenki rodzajowe. Na koniec swojego występu zaprosili publiczność do udziału w warsztatach oraz konkursach tanecznych. Najlepsi tancerze zostali wyróżnieni drobnymi upominkami.

Miłośnicy sportu mieli okazję obejrzeć kolejny międzynarodowy mecz piłki nożnej. Tym razem z miejscową drużyną GKS Oronka zmierzyła się reprezentacja Turcji. Mecz zakończył się wynikiem 9:3 dla gospodarzy, za to w konkursie rzutów karnych zwyciężyła 9:8 reprezentacja Turcji. To już trzeci tego typu mecz w trakcie jesiennego festynu, w poprzednich z Wietnamem i drużyną Afryki również triumfowała Oronka. Wygląda na to, że w międzynarodowych meczach towarzyskich nie mają sobie równych.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się tureckie punkty gastronomiczne, gdzie można było skosztować tradycyjnych potraw i nie były to wyłącznie znane Polakom kebaby, ale wiele innych smakołyków np. pierożki tureckie Manti lub pizza Lahmacun.

Na tureckim bazarze można było kupić tureckie delikatesy – chałwę, baklawę, kawę czy herbatę. Stoiska z pamiątkami oferowały szeroki wybór tureckich pamiątek, biżuterii, ceramiki, tekstyliów.

W budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej można było obejrzeć okolicznościową wystawę – „Stambuł – dwa tysiące lat świetności”, wypożyczoną przez Centrum Kultury Tureckiej im. Yunusa Emre, a także wystawę pokonkursową „Regionalne fascynacje” Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Dużym zainteresowaniem cieszyła się retrospektywa Magdaleny Abakanowicz – wydarzenie wystawiennicze roku 2013 w Orońsku.

Największą niespodzianką dla publiczności okazało się losowanie dwóch biletów lotniczych, które ufundowały linie lotnicze – Turkish Airlines. Szczęśliwi zwycięzcy będą mogli wkrótce zobaczyć Turcję na własne oczy.

Nie zabrakło oczywiście typowo orońskich atrakcji – toczenia na kole garncarskim, lepienia w glinie, wielkiego malowania na ekranie czy placów zabaw dla dzieci.

Następna impreza etniczna dopiero za rok, ale już teraz serdecznie zapraszamy.Sponsorzy

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2013-09-17 09:02:51, czytane: 3098 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional