Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Jan Stanisław Wojciechowski

Od 1 do 31 lipca br. z orońskiej pracowni korzysta prof. Jan Stanisław Wojciechowski, artysta, krytyk sztuki, animator kultury, kulturoznawca, autor wielu publikacji na temat kultury, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Antropologii Kultury, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Jan Stanisław Wojciechowski - lipiec 2007 | fot. S. Grzyb

Jan Stanisław Wojciechowski - lipiec 2007 | fot. S. Grzyb

Więcej zdjęć w galerii Jan Stanisław Wojciechowski
Artysta tworzy obiekty rzeźbiarskie, aranżacje przestrzenne, posługuje się również fotografią.
W Orońsku pracuje nad realizacją projektu do „Drogi Rzeźb”, wg idei Otto Freundlicha, niemieckiego artysty urodzonego w Słupsku w 1878, zmarłego w 1943 roku na Majdanku. Obecnie zamysł Freundlicha realizuje niemieckie Stowarzyszenie „Straße des Friedens – Straße der Skulpturen in Europa – Otto Freundlich Gesellschaft e.V.“.
Konkurs na projekt rzeźby, do którego zaproszono wielu artystów, odbył się w Słupsku na początku lipca br. Jury jednogłośnie wybrało pracę prof. Wojciechowskiego, doskonale odpowiadającą koncepcji abstrakcyjnego ducha Otto Freundlicha i bardzo dobrze wpisującą się w przestrzeń miejską Słupska. Rzeźba o wysokości 300 cm składać się będzie z podstawy (czerwony piaskowiec) i głowy (brąz patynowany).
Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest na listopad br. w Parku im. Otto Freundlicha w Słupsku. Będzie to pierwsza w Polsce praca wpisująca się w „Europejską Drogę Rzeźb”, prowadzącą z Zachodu na Wschód Europy. W założeniach Stowarzyszenia projekt ma objąć znaczny obszar – począwszy od Wybrzeża Normandzkiego do Moskwy. Inicjatywa realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej.


kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2007-07-20 13:28:51, czytane: 6708 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional