Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Wolna Grupa Ceramika

Od 13 do 28 lipca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbywa się po raz kolejny plener Wolnej Grupy Ceramika, którą tworzą amatorzy i artyści profesjonalni. Podstawowy skład osobowy wywodzi się z Pracowni Ceramiki Angoba, funkcjonującej przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. Pracownia powstała około 15 lat temu pod kierownictwem mistrza ceramicznego Kazimierza Szambelana.Więcej zdjęć w galerii Wolna Grupa Ceramika

Ośrodek Kultury Ochoty powołano w 1985 roku. OKO stało się kuźnią młodych talentów: muzyków, plastyków, fotografików, aktorów. Tu powstawał i rozwijał się np. kabaret OTTO. OKO prowadzi wiele zajęć, kursów i programów edukacyjnych z zakresu różnych dziedzin sztuki.

Od początku istnienia grupa odbywa letnie plenery ceramiczne w Centrum Rzeźby Polskiej, korzystając z usług orońskiej pracowni ceramicznej i zatrudnionych tutaj ceramików. W Orońsku uczestnicy od samego początku znaleźli idealne warunki do eksperymentowania z formami i z materiałami.

„Główne składniki to odmierzane w skupieniu – ogień i dym. Cały rok zbieramy wiedzę i wyniki eksperymentów. Przywozimy ze sobą mieszanki odczynników wykonane według przepisów własnych i zaprzyjaźnionych ceramików z całego świata. Tworzymy formy inspirowane życiem codziennym i wyobraźnią.

Dla członków Wolnej Grupy Ceramika, dwa tygodnie w Centrum Rzeźby Polskiej to kulminacja całorocznych poszukiwań i święto naszej własnej sztuki…”

WGC specjalizuje się w japońskiej technice wypału raku. Nieprzewidywalność tej techniki nieustannie inspiruje uczestniczki do licznych eksperymentów.

W czasie pleneru wykonywane są zarówno prace użytkowe, jak i rzeźbiarskie. Powstają z samej radości tworzenia, by następnie zdobić mieszkania, ogrody czy biura.

Koordynatorem pleneru jest Wiesława Karolkiewicz-Mills, z wykształcenia anglistka. Swą przygodę z ceramiką rozpoczęła blisko 10 lat temu, kiedy to nawiązała współpracę z Pracownią Angoba na Ochocie. W dziedzinie artystycznego rzemiosła nauki pobierała u Kazimierza Szambelana, Joanny Krukowskiej oraz Piotra Szambelana.

Jej prace, wykonane różnymi technikami, wystawiane były na licznych wystawach grupowych. Ostatnio szczególną uwagę poświęca starej japońskiej technice „naked raku” –określanej często jako „malowanie dymem”. Od kilku lat organizuje plenery ceramiczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest również jednym z członków założycieli Związku Ceramików Polskich.

Uczestniczki pleneru:

Liliana Chwistek (absolwentka warszawskiej ASP), Agnieszka Czapczyska, Stefania Egiersztorf, Marta Forycka, Bożena Gałażewska, Belen Gonzales, Agnieszka Gorczyńska, Emilia Grzymała (absolwentka ASP w Poznaniu), Anna Hyla, Beata Kuczyńska, Agnieszka Leszyńska, Marta Nowacka, Justyna Romańska, Joanna Sambor, Agnieszka Sobkow, Elżbieta Szkudlarek, Elżbieta Żak, Teresa Życzyńskakategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2013-07-24 14:20:02, czytane: 2139 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional