Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Plener uczniów z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych imienia Józefa Czapskiego w Krakowie

Od 17 do 21 czerwca w orońskich pracowniach rzeźbiarskich gościmy grupę uczniów jednej ze szkół Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie, a mianowicie z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych imienia Józefa Czapskiego.Więcej zdjęć w galerii Uczniowie z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych imienia Józefa Czapskiego w Krakowie

Młodzież tej szkoły często uczestniczy w plenerach malarskich, a teraz trafiła do Centrum Rzeźby Polskiej, gdzie ma możliwość poznać warsztat rzeźbiarski, metody, materiały i narzędzia rzeźbiarskie. Przypadek sprawił, że właśnie w tym samym czasie odbywają się warsztaty studentów krakowskiej ASP, dzięki czemu młodzież POSSP ma bezpośredni kontakt z kończącymi już edukację plastyczną młodymi adeptami sztuki rzeźbiarskiej. Możność obserwacji rzeźbienia w kamieniu i tworzenia prac z metalu, jak również odbywające się spotkania i wymiana doświadczeń jest dla uczniów szkoły plastycznej bezcenna.

Tematem pleneru jest „Rzeźba w przestrzeni”. Uczniowie pracują w takich materiałach jak: drewno, listwy drewniane, gałęzie, papier, tektura, a jako materiał spajający formę wykorzystują sznurek i taśmę. Uczestnicy wykonują w grupach prace plastyczne, które na zakończenie będą oceniane, a niektóre, wytypowane, zostaną przez jakiś czas eksponowane na terenie orońskiej przestrzeni parkowej.

Przebywająca tu po raz pierwszy grupa plenerowiczów jest zafascynowana Centrum Rzeźby Polskiej. Możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą orońskiego parku, specyficzna architektura miejsca, rozświetlona promieniami wiosennego słońca, to dla młodych ludzi bodziec do działania, rozmyślań, wylęgarnia fantastycznych pomysłów twórczych.

„Są takie miejsca, gdzie dusza wraca na właściwe miejsce” – to słowa jednej z dziewcząt oczarowanej orońskim klimatem.

Gościem pleneru jest artysta rzeźbiarz Jan Kucz, prof. ASP w Warszawie, który przekazuje swoją wiedzę i prezentuje swoje realizacje rzeźbiarskie, zaś opiekunami pedagodzy: Wojciech Zięba, Barbara Zgoda (rzeźbiarka)

W specjalnym podziękowaniu skierowanym do dyrekcji CRP czytamy:

„Plener młodzieży z krakowskiego Zespołu Szkół Plastycznych okazał się nadzwyczaj udanym przedsięwzięciem i jednym z ważniejszych elementów rozwoju młodych artystów. Tylko tutaj, w Orońsku, było możliwe wyzwolenie z licealistów takich energii twórczych. Wpłynęły na to różne czynniki: profesjonalne wsparcie pracowników Centrum, możliwość oglądania zbiorów, zaplecze techniczne, kontekst przestrzenny, mikroklimat, magia miejsca, wreszcie współtowarzyszący naszemu plener studentów krakowskiej ASP i opieka prof. Jana Kucza.

Wszystko to spowodowało, że młodzież pracowała z nadzwyczajnym zaangażowaniem, w imponującym tempie osiągając w efekcie świetne rezultaty.

Całemu Orońsku serdecznie dziękujemy...”kategoria: Plenery, wiadomość dodano: 2013-06-20 14:37:15, czytane: 2164 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional