Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

EKO MAJÓWKA

EKO Majówka w Centrum Rzeźby Polskiej już za nami. Jak co roku, wydarzenie dostarczyło wiele wrażeń i emocji, które dodatkowo spotęgowane zostały bardzo zmiennymi warunkami pogodowymi.

Zaczęło się od pięknego słońca i otwarcia wystawy poplenerowej „Boguchwała 2012” przygotowanej przez Andrzeja Markiewicza oraz Jacka Nowaka. Prezentacja składa się z obrazów olejnych stworzonych podczas VIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Boguchwale.Więcej zdjęć w galerii EKO MAJÓWKA

Chwilę po wernisażu, na scenie ustawionej w parku obok Pałacu Józefa Brandta, rozpoczął się koncert pod tytułem „Miłość w czasach recyclingu”. Usłyszeć można było piosenki Marka Grechuty oraz wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wykonane przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Orońsku. Równolegle do koncertu rozpoczęła swoją działalność EKO Strefa, czyli miejsce, gdzie każdy ochotnik, mógł zamienić zwykłe śmieci w intrygujące, piękne przedmioty. Przestrzeń ta cieszyła się popularnością przez cały czas trwania imprezy, nie tylko ze względu na organizację jej pod dużym namiotem, chroniącym przed deszczem, ale przede wszystkim z powodu realizowanych w niej działań, wykorzystujących metodę recyclingu.

Agnieszka Bar z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu użyła szklanych kieliszków i butelek, z których powstały niezwykłe instrumenty muzyczne. Magda Godawa z Janowic Wielkich pomagała zamieniać stare gazety w biżuterię i różnego rodzaju ozdoby, natomiast Justyna Nowakowska z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Agnieszka Doniec z Łazienek Królewskich w Warszawie zachęcały do tworzenia mandali i zabawy w EKO ogrodnictwo. EKO Strefa gościła również studentów Wydziały Sztuki Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu, którzy zapraszali dzieci i ich rodziców do zabawy w grafikę.

EKO Majówka dostarczyła sporo emocji związanych z rywalizacją sportową i intelektualną.

Około godziny 15.00 przy bramie wjazdowej do Centrum Rzeźby Polskiej pojawił się pierwszy uczestnik biegu na 5 km z Krogulczy Suchej. Był nim Jakub Woźniak, który z czasem 16 min. 21,96 sek. został zwycięzcą w kategorii mężczyzn. Najszybszą kobietą biegu EKO Majówki była Justyna Woźniak z czasem 20 min. 32,94 sek. Chwilę później, w galerii Muzeum Rzeźby Współczesnej, odbyło się wręczenie nagród najszybszym uczestnikom biegu oraz quiz związany z konkursem „Ekologia z Easy English”. Zwyciężczynią konkursu językowego została Aleksandra Wesołowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Orońsku.

Najważniejszymi wydarzeniami EKO Majówki były spektakl „Nić Ariadny” w wykonaniu Teatru Feta oraz koncert zespołu Recycling Band z Krakowa.

Pomimo sporych opadów deszczu aktorzy teatru z Gdańska zdecydowali się wystawić swoją sztukę przed pałacem w Orońsku. Niewielka grupa osób, która odważyła się zostać na terenie Centrum Rzeźby Polskiej z całą pewnością nie żałowała swojej decyzji. Strugi deszczu spotęgowały wrażenia wizualne. Pogoda zdawała się być częścią przemyślanej scenografii spektaklu. Ostatnie minuty widowiska odgrywane już były bez udziału wody spadającej z nieba, aby na sam koniec na aktorów i publiczność mogło spojrzeć zza chmur słońce, które nie opuściło już Orońska do końca dnia.

Zespół Recycling Band, finalista programu „Mam Talent”, wystąpił Muzeum Rzeźby Współczesnej. Jak sami muzycy podkreślili, aura miejsca oraz rozstawienie sceny pomiędzy rzeźbami spowodowało, że koncert był jedyny w swoim rodzaju. Industrialna, ale bardzo melodyjna muzyka, doskonale korespondowała z wnętrzem galerii, zachęcając słuchaczy do tańca.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom EKO Majówki za udział w imprezie. Mamy świadomość, że ochrona środowiska oraz ekologia wymagają znacznie więcej czasu, uwagi i poświęcenia. Liczymy jednak na to, że nasza inicjatywa, a zwłaszcza połączenie jej ze światem sztuki, może stać się działaniem cyklicznym, a zaproponowane przez artystów działania recyclingowe znajdą zastosowanie w codziennym życiu uczestników EKO Majówki. Zapraszamy za rok!kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2013-05-28 14:44:48, czytane: 2657 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional