Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Danuta Jarzyńska

Do 24 maja gościliśmy w Orońsku artystkę z Gdańska-Sobieszewa, Danutę Jarzyńską. Był to już czwarty jej pobyt w orońskich pracowniach. Pierwszy miał miejsce w 2005 roku, gdy odlewała w brązie prace, które były wystawione w Gdańskiej Galerii Rzeźby, drugi na przełomie sierpnia i września 2010 – realizowała wtedy figurę kobiety, a trzeci w 2011 roku – powstawał wówczas tryptyk „Razem?”.Więcej zdjęć w galerii Danuta Jarzyńska

W trakcie tegorocznego pobytu artystka pracowała w marmurze, tworząc pracę „Gad oswojony” (50 cm), i tradycyjnie w ceramice, z której powstał „Wojownik” (120 cm).

DANUTA JARZYŃSKA – absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierunek Edukacja Artystyczna Sztuk Plastycznych. W 2001 roku uzyskała dyplom w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem adiunkta Wojciecha Sęczawy.

Pierwsza indywidualna wystawa prac artystki – „Więzi” – prezentowana była w sierpniu 2005 roku w Gdańsku. Tytuł tej ekspozycji świetnie oddaje przedmiot zainteresowań rzeźbiarki – ambiwalentny charakter ludzkiej potrzeby wchodzenia w relacje, które czynią nas ludźmi i ratują od samotności, a zarazem ograniczają naszą wolność i przysparzają cierpień.

Pokazywała swoje prace także w ramach dwóch wystaw z serii „Anioły” w Domu Kultury „Dworek Artura” w Gdańsku-Oruni (2004 i 2005; wyróżnienie); w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiony” organizowanym przez Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu (2007; I nagroda) oraz w ramach wystawy „Artyści z Wyspy” w Domu Kultury „Wyspa Skarbów” w Gdańsku-Sobieszewie (2004).

Prace, w szczególności ceramiczne, można oglądać też w ogrodzie na terenie posesji artystki w Sobieszewie.kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2013-05-27 13:22:23, czytane: 2160 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional