Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Piotr Twardowski - PRZESTRZENNIE

Piotr Twardowski

PRZESTRZENNIE

27 kwietnia – 26 maja 2013

Kurator: Anna PodsiadłyWięcej zdjęć w galerii Piotr Twardowski PRZESTRZENNIE

Wystawa rzeźb autorstwa krakowskiego artysty Piotra Twardowskiego, zatytułowana Przestrzennie, to przekrojowa prezentacja wybranych prac z lat 1998–2013. Pochodzą one z cyklów: Ciało rzeźby, Relacje, Kiełkowanie. Na prezentację składają się również projekty rzeźb konkursowych, których realizacje w przestrzeni publicznej zostały uhonorowane nagrodami w Japonii, Argentynie i Francji.

Wszystkie odnoszą się w różnoraki sposób do tematu przestrzeni w rzeźbie, podejmując rozważania rzeźbiarskie dotyczące doboru środków wyrazu artystycznego, które w szczególny sposób wywołują potrzebę i ciekawość oglądania pracy dookoła, tj. bogactwo relacji jej form, lewitowanie optyczne pewnych elementów czy wrażenie ruchu lub braku równowagi rzeźby. Artysta pojmuje rzeźbę jako szczególne ciało w przestrzeni, kolejny niezaprzeczalnie oryginalny model w świecie. Widzi rzeźbę jako konstrukcję, wobec której możemy się poruszać, doświadczać i komunikować.

„Każdy swój obiekt widzę jako organizm, w którym zasadą jest współzależność jego elementów względem siebie i względem przestrzeni. Badana przeze mnie zależność tworzy złożoną strukturę. Nie powstała ona samoistnie, lecz w efekcie skomplikowanego procesu przeobrażania się form. Towarzyszy jej logika i taktyka, a niejednokrotnie opiera się ona na segregacji elementów w miejscu powstawania nowych zespołów cech. Z tego względu wiedza o właściwościach relacji w naturze, kosmosie i życiu jest dla mnie kluczowa, gdyż bezpośrednio przekłada się na wiedzę o właściwościach relacji w rzeźbie. Pojawiające się w moich pracach elementy geometryczne i organiczne tworzą, tak myślę, ‘cielesność’ rzeźby z jej własnym rytmem życia” – twierdzi artysta.

Piotr Twardowski (ur. 1972) jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie studiów odbył półroczne stypendium na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze (Niemcy), w pracowni prof. Tima Scotta. W 2000 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Był stypendystą miasta Krakowa i Ministra Kultury i Sztuki. Od 2000 pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystego wydziału najpierw w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. W roku 2009 uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych. Obecnie adiunkt na ASP w Krakowie, kierownik Pracowni Rzeźby I roku B.

Laureat wielu nagród, m.in.: 2006 – Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Rzeźby, Resistencia (Argentyna); 2007 – II miejsce na Międzynarodowym Konkursie na Rzeźbę dla Centrum Badań, Amherst (NY, USA); 2007 – Grand Prix na 22. Międzynarodowym Biennale Rzeźby „Ube Biennale'07” w Japonii.kategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2013-04-30 12:46:12, czytane: 2129 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional