Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

IMIENINY BRANDTA

Z PANIĄ MINISTER I MECENASAMI „W STARYM KINIE”

W sobotę, 16 marca do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przybyli tłumnie goście zaproszeni na Imieniny Józefa Brandta. Ta cykliczna impreza gromadzi liczne grono przyjaciół CRP – reprezentantów świata kultury, nauki, edukacji, ale przede wszystkim przedsiębiorców – mecenasów instytucji. Ogromnym zaszczytem była obecność przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pani Wiceminister Małgorzaty Omilanowskiej oraz Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Pana Zenona Butkiewicza.Więcej zdjęć w galerii Imieniny Brandta 2013

Oddanie hołdu Józefowi Brandtowi, wybitnemu malarzowi i twórcy Akademii Orońskiej, to główny, ale nie jedyny cel uroczystości. Nie mniej ważnym elementem obchodów jest gala konkursu „Mecenas Roku”, która stanowi wyraz wdzięczności dla firm i osób prywatnych wspierających codzienną działalność instytucji.

Wieczór rozpoczął się krótką prelekcją na temat utraconych, głównie w czasie II wojny światowej, polskich dóbr kultury, które po latach odnajdują się w zaskakujących często okolicznościach, a dzięki zabiegom polskiego MSZ i MKiDN udaje się je odzyskać. To przytrafiło się w roku ubiegłym jednemu z obrazów Józefa Brandta zatytułowanemu „Czaty”, który odnalazł się w Domu Aukcyjnym Grogan and Company w Bostonie (USA) i został zwrócony Polsce na ręce Ministra Bogdana Zdrojewskiego. Obecnie przekazano go do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Część artystyczną Imienin Brandta wypełnił koncert zatytułowany „W starym kinie” w wykonaniu warszawskiego Kwartetu „Premiera”. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i na stałe współpracują z kameralnymi i symfonicznymi orkiestrami w całym kraju. Powstanie Kwartetu w tym składzie było następstwem wspólnej pasji do muzyki swingowej. Repertuar zespołu stale się rozbudowuje i obecnie możemy w nim znaleźć także muzykę cygańską, żydowską, piosenki francuskie czy włoskie. Ale tym razem Kwartet „Premiera” zaprezentował najsłynniejsze polskie melodie filmowe z lat 20. i 30. XX wieku, należące dziś do kanonu muzyki retro. Nie zabrakło też przebojów przedwojennego kina światowego oraz współczesnych piosenek nawiązujących do tamtych czasów.

W Kwartecie „Premiera” zagrali:

  • na skrzypcach – Mariusz Kielan
  • na klarnecie – Przemysław Skałuba
  • na akordeonie – Witold Jarosiński
  • na kontrabasie – Jarosław Jekiełek

W drugiej części wieczoru nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To również ich wszechstronnej pomocy Orońsko zawdzięcza zdobycie zaszczytnego 10 miejsca w ogólnopolskim rankingu galerii sztuki współczesnej tygodnika „Polityka” za rok 2012.

Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” przyznała tytuł „Mecenasa Roku 2012” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, firmie MAR-ROM Marian Janiszek i wspólnicy, a nagrodę odebrała współwłaścicielka – Pani Monika Janiszek-Sołśnia. MAR-ROM to firma rodzinna, działająca na różnych polach eksploatacji, ale przede wszystkim w branży gazowej. Od lat wspiera organizację orońskich imprez promocyjnych, takich jak „Majówka ze sztuką” czy „Niespodziewany początek jesieni”. Pomaga zarówno w wymiarze finansowym, jak i wzbogacając programową ofertę instytucji (przygotowanie atrakcji dla najmłodszych uczestników imprez plenerowych w postaci przejażdżek konnych).

Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego, przyznano tym razem Powiatowi Szydłowieckiemu, a nagrodę odebrał Pan Starosta– Włodzimierz Górlicki. Współpraca CRP z Powiatem Szydłowieckim sięga zamierzchłych czasów. Od lat regularnie wspierane są imprezy plenerowe, odbywające się w przestrzeniach orońskiego parku. Ostatnio udało się we współpracy z Powiatem uruchomić nowy program konserwatorski – ratowania historycznych rzeźb parkowych. W roku 2012 zakończono pierwszy etap projektu – konserwację zabytkowej hermy boga Janusa, zlokalizowanej przy dawnym wjeździe do rezydencji. W tym roku planowana jest konserwacja drugiego Janusa, a w kolejnych latach pozostałych obiektów.

Wręczono również statuetkę Srebrnego Atamana, nagrodę przyznawaną za szczególne zasługi na polu wieloletniego mecenatu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ustanowiona w 2011 roku przez Honorową Kapitułę Konkursu Mecenas Roku, przyznawana jest jej członkom, czyli laureatom Atamana brązowego.

Firmą, która jako pierwsza otrzymała Srebrnego Atamana było w 2012 roku Przedsiębiorstwo Handlowe ARTPOL z Radomia z Panem Prezesem Arturem Popławskim. Kolejnym mecenasem, który w roku ubiegłym spełnił wszelkie wymogi gwarantujące otrzymanie statuetki była Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radom, a nagrodę odebrał Pan Dyrektor Paweł Łodyga. Firma zasłużyła się wieloletnim wspieraniem działalności CRP, wielokrotnie byli sponsorami orońskich imprez plenerowych oraz Imienin Brandta. W 2010 roku odebrali statuetkę brązowego Atamana. Od tamtej pory rozszerzyli jeszcze zakres współpracy i zasłużyli na kolejne trofeum.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Minister Małgorzata Omilanowska. Dziękując za zaproszenie i organizację brandtowskiego wieczoru, wyraziła swój podziw i wdzięczność dla Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku za efektywność działalności merytorycznej i umiejętne łączenie misji narodowej instytucji kultury, jej zadań ogólnopolskich oraz zleconych przez Ministerstwo projektów międzynarodowych z działalnością na rzecz środowiska lokalnego.

Uroczystość zakończył bankiet w pałacowej jadalni, przygotowany według najlepszych wzorców cateringu artystycznego przez Barbarę i Ryszarda Barszczów z firmy Bistro BSB z Radomia. Tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom wykonał Jan Świdziński z Cukierni Wrzosów. 

sponsorzy

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2013-03-19 11:37:11, czytane: 2413 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional