Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

IMIENINY BRANDTA 2013

Jak co roku w pobliżu daty 19 marca (dnia imienin Józefa) Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje uroczysty wieczór dedykowany Józefowi Brandtowi. Jest to prestiżowa impreza o charakterze zamkniętym, skupiająca przyjaciół orońskiego Centrum przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, mediów, a także przedsiębiorców – mecenasów polskiej sztuki. W tym roku spotykamy się już po raz piętnasty. Imieniny Brandta

TERMIN I LOKALIZACJA

Sobota, 16 marca, godz. 18.00

Salon Pałacu Józefa Brandta w Orońsku


KONCERT KWARTETU „PREMIERA”

Nasze wspólne święto rozpoczniemy koncertem kameralnym nawiązującym do tradycji wieczorów artystycznych, organizowanych na przełomie XIX i XX wieku w salonie państwa Brandtów. Tym razem zaprezentujemy koncert w wykonaniu Kwartetu „Premiera”.

Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i na stałe współpracują z kameralnymi i symfonicznymi orkiestrami w całym kraju. Wspólna pasja i zamiłowanie do muzyki swingowej zaowocowały utworzeniem zespołu w czteroosobowym składzie, który w 2003 roku przyjął nazwę Kwartetu „Premiera”. Repertuar zespołu stale rozbudowuje się i obecnie obejmuje zarówno muzykę cygańską, żydowską, piosenki francuskie, włoskie, jak i polskie utwory lat 20. i 30. XX wieku należące dziś do kanonu muzyki retro. W Orońsku Kwartet „Premiera” zaprezentuje się w programie „W starym kinie”, który przywoła atmosferę przedwojennych filmów dźwiękowych i musicali.

Wczesną jesienią 1929 roku w warszawskim kinie „Splendid” odbył się pierwszy seans w pełni profesjonalnego dźwiękowego filmu. Rok później takich premier w stolicy było już wiele. Filmy muzyczne biły rekordy popularności, a piosenki Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa nucimy do dziś, choć często nie pamiętamy tytułu filmu, z którego pochodzą.

Podczas tego koncertu przypomnimy najsłynniejsze melodie filmowe z lat 20. i 30. XX wieku. Nie zabraknie także przebojów przedwojennego kina światowego oraz współczesnych piosenek mówiących o przedwojennych latach.

Kwartet Premiera Kwartet Premiera

Skład zespołu:

 • Mariusz Kielan – skrzypce
 • Przemysław Skałuba – klarnet
 • Witold Jarosiński – akordeon
 • Jarosław Jekiełek – kontrabas

 

Pogram koncertu „W starym kinie”:

 • Hans-Otto Borgmann – „Tango Notturno” z filmu „Tango Notturno”
 • Irving Berlin – „Cheek to cheek” z filmu „Panowie w cylindrach”
 • Włodzimierz Korcz – „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…” z filmu „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…”
 • Seweryn Krajewski – „Kto tak ładnie kradnie jak on” z filmu „Hallo Szpicbródka”
 • Nino Rota – „Ojciec chrzestny”
 • Nacio Herb Brown – „Singing in the Rain”, „Good morning” z musicalu „Deszczowa piosenka”
 • John Kander i Fred Ebb – „Life is a cabaret”,  „Mein Herr”, „Money money” z musicalu „Cabaret”
 • Henryk Kuźniak – „Vabank”
 • Henryk Wars – „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak” z filmu „Szpieg w masce”
 • Jerzy Petersburski – „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Cztery nogi” z filmu „Co mój mąż robi w nocy”
 • Henryk Wars – „Zrób to tak”, „Już taki jestem zimny drań” z filmu „Pieśniarz Warszawy”
 • Henryk Wars – „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Sex appeal” z filmu „Piętro wyżej”

 

GALA KONKURSU MECENAS ROKU

Część oficjalną wieczoru zamknie uroczystość uhonorowania najhojniejszych w roku ubiegłym mecenasów CRP. Najważniejsze wyróżnienie przypadnie firmie, która zasłużyła się najznaczniejszym wsparciem finansowym orońskiego Centrum. Otrzyma ona tytuł Mecenasa Roku 2012, a materialnym wyrazem wdzięczności będzie odlana w brązie statuetka Atamana autorstwa Jarosława Pajka, artysty od lat związanego z CRP. Forma statuetki nawiązuje bezpośrednio do ikonograficznych wątków twórczości Brandta. Ataman – wódz kozacki – stał się tutaj symbolem barwnych, żywiołowych, pełnych dramatyzmu obrazów, poświęconych tematyce historyczno-rodzajowej, zaczerpniętej z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zwyczaj wyróżniania darczyńców CRP statuetką Atamana narodził się w roku 2004. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu. W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA Oddział w Radomiu, w 2006 HUMANSOFT Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy, w 2009 r. Firma „Artpol” Artur Popławski z Radomia, w 2010 Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radom, w 2011 DORBUD S.A. Tomasz Tworek z Kielc, w 2012 PKO Bank Polski z Warszawy. Kto zostanie laureatem w 2013 roku? – okaże się już 16 marca. Ataman nie jest jedyną nagrodą wręczaną w trakcie Imienin Brandta. Osobno zostaje wyróżniony sponsor, któremu Orońsko zawdzięcza wieloletnie wsparcie, nie zawsze w wymiarze finansowym. Specjalnie dla niego zostanie przygotowany brązowy odlew medalu Józefa Brandta autorstwa profesora Jerzego Nowakowskiego.

 

Imieniny Brandta


HONOROWA KAPITUŁA KONKURSU „MECENAS ROKU”

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jako jedna z nielicznych instytucji kultury w regionie radomskim, może się pochwalić ścisłą współpracą ze środowiskiem przedsiębiorców – mecenasów polskiej kultury. Przekonanie o wzajemnych korzyściach, jakie te dwie grupy zawodowe mogą sobie nawzajem przynosić, nie wzięło się znikąd. Największe światowe koncerny, firmy, przedsiębiorstwa, inwestując w kulturę, podjęły świadome zobowiązanie wobec społeczeństwa, a jednocześnie przekonały się, że jest to jedna z najtańszych form reklamy, kreująca jednoznacznie pozytywny wizerunek firmy i sposobu jej postrzegania w środowisku lokalnym. Taka była też motywacja utworzenia przy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pierwszej w regionie radomskim loży biznesu, wspierającej codzienną działalność instytucji i czerpiącej wizerunkowe profity z tej współpracy. Honorowa Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” została powołana w 2011 roku. W jej skład wchodzą automatycznie wszyscy laureaci konkursu i nagrody Atamana. Obecnie tworzą ją przedstawiciele 9 firm. Co roku Kapituła wita nowego członka podczas uroczystego posiedzenia w Pałacu Józefa Brandta.

 

SREBRNY ATAMAN

Honorowa Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” zaproponowała system dalszego nagradzania najbardziej wyróżniających się członków. Statuetki Atamana w stopniu srebrnym i złotym są przyznawane za szczególne zasługi na polu mecenatu kultury, w tym wypadku za regularne i znaczące wspieranie działalności merytorycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W roku ubiegłym pierwszym laureatem Srebrnego Atamana zostało Przedsiębiorstwo Handlowe „Artpol” z Radomia, a nagrodę odebrał pan prezes Artur Popławski. W tym roku przyznamy kolejnego Srebrnego Atamana.

 

BANKIET

Podsumowaniem wieczoru będzie uroczysty bankiet we wnętrzach pałacowej jadalni. Poczęstunek przygotowany przez firmę specjalizującą się w cateringu artystycznym – BSB BISTRO BARBARA i RYSZARD BARSZCZOWIE – gwarantuje zaspokojenie wielu zmysłów. Bogato zastawione stoły dopasują się wystrojem zarówno do dworskiego wnętrza, jak i do tematyki koncertu. Obowiązkowym dodatkiem do uczty będzie wspaniały tort, przygotowany przez Cukiernię WRZOSÓW (Henryka Świdzińska, Jan Świdziński).

 

 Sponsorzy

Imieniny Brandta są już w tej chwili jedną z najbardziej prestiżowych i wyczekiwanych imprez w kalendarzu wydarzeń kulturalnych południowego Mazowsza.kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2013-03-07 08:57:11, czytane: 2211 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional