Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Emilia Grubba FORMY OTWARTE EKSPONUJĄCE ZDARZENIA ŻYCIA

Emilia Grubba

FORMY OTWARTE EKSPONUJĄCE ZDARZENIA ŻYCIA

Galeria Monumentalna, 22 września – 4 listopada 2012

Kurator: Anna PodsiadłyWięcej zdjęć w galerii Emilia Grubba - FORMY OTWARTE EKSPONUJĄCE ZDARZENIA ŻYCIA

 

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentuję cykl moich najnowszych, wielkoformatowych prac, które nawiązują subtelne, wielozmysłowo odczuwalne relacje z przestrzenią.Włączane przez odbiorców do kategorii eksperymentalnego rysunku współczesnego, grafiki, instalacji, bądź niekiedy rzeźby, obiekty te powstają w trakcie wielomiesięcznych sesji, namysłów, swoistych narad z wybraną materią i wielokrotnie komplikowaną techniką.

Czasem w realizacjach pobrzmiewa pojęcie „sztuki kobiecej” (o dyskretnych wątkach autoterapii), poprzez tak ważną dla mnie rolę dotyku, bezpośredni, namacalny kontakt z materiałem, jego zasklepianie, przenicowywanie, wytłumianie, wyciszanie. Oskar Hansen pisał o kryteriach „formy otwartej”, z której filozofią wiązał nadzieje naprawy współczesnych, globalnych problemów społecznych. Mówił o sztuce, która potrafi subtelnie istnieć, stając się zarazem tłem eksponującym zdarzenia życia (jak w unizmie Strzemińskiego – ograniczającego środki formalne, pozwalając w strukturalnych ciągach na dociekanie dyskretnych meandrów linii).

Często używam tego samego śladu, powtarzam drogę linii – tylko jej istota się różni – jej droga, jej los jest identyczny, nadaję jej tylko nową cechę charakteru, albo zwielokrotniam jej siłę, albo wyciszam jej istnienie do zaledwie lekkiego majaczenia w tle. Tak jakbym próbowała przeżyć swój czas nie zmieniając biegu wydarzeń, tylko ingerując w swoje cechy osobowości. Czasem te określone z góry schematy istnieją tylko obok siebie, są niewzruszonymi świadkami swojego jednoczesnego bytowania. Czasem wchodzą ze sobą w relacje, zapętlają swoje istoty, zagarniają się, tworząc epicentrum. Czasem los ulega tylko zdwojeniu, wtedy fizyczne istnienie jednej drogi potwierdzone jest jej cieniem. Czasem granica samego prototypu rozmyta jest tak bardzo, że zwielokrotnione powidoki pulsując odbierają matrycy pierwszeństwo. Linia jako metafora ludzkiego życia (obserwowanego z namacalnego dystansu), uwikłania, przenikania, nakładania na siebie losów, sposobów, życiowych wyborów. Linia jako granica, między tym co było, a tym co dopiero ma się dokonać – czasoprzestrzenne zetknięcie tyle co przeszłej rzeczywistości z przyszłością wsączającą się każdym ułamkiem sekundy w teraźniejszość.

Emilia Grubba

Kalendarium: Emilia Grubba ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom zrealizowała w Pracowni Malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego, aneks z rysunku w Pracowni Rysunku Współczesnego prof. Piotra Józefowicza w 2007 r. Mimo iż artystka jest reprezentantką młodego pokolenia twórców jej działalność spotkała się już z dużym zainteresowaniem, co zaowocowało m.in. Nagrodą na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku i prezentacją prac w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w 2008 r. Wcześniej, bo w roku 2005 otrzymała nagrodę Ministra Kultury za realizację programu W kolorze mniej boli w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku. Aktualnie praca Grubby została przyjęta na wystawę do Chin w ramach From Lausanne to Beijing – 7th International Fiber Art Biennale & International Fiber Art Symposium. Artystka znalazła się w grupie dwunastu artystów z Polski.

Udział w wystawach indywidualnych: 2009Pewność przychodzi z czasem, Galeria ŻAK (Nagroda Publiczności w Plebiscycie Portalu Gazeta.pl Młodzi Twórcy Kultury Gdańsk 2008)

Udział w wystawach zbiorowych: 2011 / 2010Resistance, Galeria Nowych Mediów ASP w Warszawie; Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie; 2009 – IV Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej ‘2009 w Gdyni (nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni); 2008Wiosna młodychnajlepsze dyplomy 2007 Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Galeria Refektarz w Kartuzach; Wydział Remontu, Instytut Sztuki „Wyspa”, Stocznia Gdańska w Gdańsku; II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Dyplomy ASP Gdańsk, Galeria EL w Elblągu; 2007 – II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku – Pałac Opatów w Oliwie; 2005 Przestrzeń oddana, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Nagrody i wyróżnienia:

2011 – Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego; 2007 – Nagroda na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku – Pałac Opatów w Oliwie; 2005 – Nagroda Ministra Kultury za realizację programu W kolorze mniej boli w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku; 2008 – Nominacja Urzędu Miasta Gdańsk do Nagrody Młodych Twórców Kultury; Nagroda Publiczności (plebiscyt Portalu Gazeta.pl i Gazety Wyborczej) w postaci wystawy indywidualnej .

 kategoria: Galeria Monumentalna, wiadomość dodano: 2012-09-24 13:58:31, czytane: 2554 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional