Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Fontanna - niezwykła lepkość gliny

FONTANNA - niezwykła lepkość gliny

4 sierpnia – 16 września 2012

Autor projektu: Leszek GolecWięcej zdjęć w galerii Fontanna - niezwykła lepkość gliny

To jedna z opowieści o glinie, materii, która dała się wyrolować, a dzięki temu udało jej się wkręcić w sztukę, architekturę, politykę, religię, a jakby tego było mało, przez kuchenne drzwi wniesiono ją na salony.

Twórcę (a może twórczynię) pierwszego naczynia z gliny nigdy nie poznamy. A należy mu się miejsce w galerii takich geniuszy ludzkości jak wynalazca koła czy krzemiennych narzędzi.

Jest między nami od tysięcy lat, pozwala się gnieść, walcować, przypiekać i dowolnie formować, można na niej rysować, malować, wtapiać w nią fotografię, a dzięki zrobionym z niej tarczom hamulcowym, zatrzymać bolid Formuły 1.

Kilka przykładów różnorodności znaczeń i zastosowań ceramiki, udało nam się zgromadzić na wystawie.

O nieosiągalnych i tych, które nie zmieściły się w sali muzeum, planujemy opowiedzieć w książce.

Znajdzie się w niej unikalny, wykonany z chińskiej porcelany, ikonostas z cerkwi św. Mikołaja w Białowieży; 79-metrowa porcelanowa wieża w Nankin w Chinach, wybudowana w XV wieku; kadr z filmu pt. Ewa chce spać, na którym legendarny bandzior proponuje: Panie, kup pan tą cegłe!; reprodukcja okładki kultowej płyty Pink Floyd The Wall czy kadry spowolnionego fragmentu filmu, gdzie Bruce Lee rozbija dłonią cegłę.

Autor projektu. Leszek Goleckategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, wiadomość dodano: 2012-08-07 14:39:03, czytane: 2332 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional