Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Sympozjum Rzeczpospolitej 2012

Sympozjum Rzeczpospolitej 2012

w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

23.-31. 07. 2012

Rzeczpospolita Obojga, a właściwie Wielu Narodów była pierwszą Unią Europejską, unią państw i narodów. Dziś to oczywiście historia, choć nie powinna być całkowicie zapomniana, zwłaszcza teraz, gdy po obaleniu muru berlińskiego i pojałtańskiego porządku część krajów dawnej Rzeczpospolitej należy do dzisiejszej Unii Europejskiej, a inne aspirują, by do niej dołączyć. Mamy wspólną blisko 5-wiekową historię, która niestety po doświadczeniach XX wieku jest także źródłem uprzedzeń i konfliktów, łączy nas kultura, obyczaje, temperament. Mamy wspólne korzenie, co można by nazwać „genem Rzeczpospolitej”. Dziś, coraz częściej, dzięki rozmaitym inicjatywom kulturalnym, podejmowanym w naszym regionie, zwłaszcza w Polsce, przypominamy sobie o tym „genie” i patrzymy z rosnącą uwagę na sąsiadów.Uladzimir Tsarykovich (BY)

Uladzimir Tsarykovich (BY)

Więcej zdjęć w galerii Sympozjum Rzeczpospolitej 2012

Jedną z inicjatyw, odnoszących się do kulturowych korzeni krajów Europy wschodniej, jest międzynarodowy projekt pt. „Sympozjum Rzeczpospolitej”, który przyjął formę pleneru artystycznego, połączonego z warsztatami mistrzowskimi oraz serią multimedialnych wykładów i dyskusji.

Pierwsze Sympozjum odbyło się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Głównym jego celem było doprowadzenie do spotkania i wspólnej pracy młodych artystów z krajów Europy Wschodniej: Polski, Litwy i Białorusi. Wspólna praca, wymiana doświadczeń i budowanie porozumienia, co być może, zapoczątkuje wspólne projekty artystyczne.

Drugi cel miał charakter teoretyczno-edukacyjny: zaproszeni krytycy, kuratorzy, wybitni artyści oraz wybrani młodzi twórcy, podczas codziennych wieczornych posiedzeń sympozjalnych, wygłaszali ilustrowane, multimedialne wykłady na temat wybranych zagadnień sztuki współczesnej w swoich krajach i twórczości własnej. Po wykładach odbywały się dyskusje, moderowane przez krytyków i kuratorów.

Trzecim głównym celem było praktyczne zdobywanie nowych umiejętności przez młodych artystów podczas kursów mistrzowskich, prowadzonych przez trzech wybitnych twórców z Polski, Litwy i Białorusi w zakresie malarstwa, rzeźby i performance'u, a także managmentu kulturalnego.

Udział krytyków i kuratorów powinien zaowocować opracowaniem wspólnych projektów wystaw i sympozjów w trzech krajach, a także poza nimi i stanowić przykład wspólnych działań podejmowanych przez kraje dawnej Rzeczpospolitej Wielu Narodów w Europie.

Miejmy nadzieję, że to pierwsze sympozjum będzie mogło być kontynuowane w przyszłości.


Uczestnicy SYMPOZJUM RZECZPOSPOLITEJ 2012:

Arvydas Żalpys (LT), ur. 1955, kurator ze strony litewskiej, absolwent Politechniki Kowieńskiej, artysta rzeźbiarz, malarz, fotografik, autor instalacji, kurator wystaw, od 1997 dyrektor Galerii Meno parkas w Kownie, przygotował ponad 25 wystaw indywidualnych na Litwie i za granicą, brał udział w ponad 120 wystawach krajowych i zagranicznych, w r. 2004–2005 otrzymał litewskie stypendium państwowe w dziedzinie sztuki. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego KAUNAS IN ART oraz bogatego programu międzynarodowego Meno parkas, który zaprezentował w Orońsku.

Victor Petrov (BY), ur. 1957, malarz, performer, absolwent ASP w Mińsku, animator niezależnej kultury białoruskiej, założyciel grupy artystycznej "Forma", jednej z najważniejszych dla nowych tendencji sztuki współczesnej na Białorusi, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Performance „Novinki” w Mińsku, brał udział w ostatnim Biennale w Wenecji jako malarz i performer. W ramach „Sympozjum Rzeczpospolitej” prowadził warsztaty mistrzowskie w dziedzinie malarstwa, podczas których powstały dwa wielkoformatowe płótna oraz wygłosił wykład o swoim malarstwie i festiwalu „Novinki”.

Eugeniusz Minciel (PL), ur. 1958, absolwent ASP we Wrocławiu, początkowo pracujący jako asystent w macierzystej uczelni, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych w Polsce, od lat mieszkający w Księżycach niedaleko Wrocławia, uprawiający bardzo specyficzny rodzaj malarstwa, określanego mianem „abstrakcji konkretnej” o silnych proweniencjach ekspresjonistycznych. Malarz totalny zaprezentował swoją niekonwencjonalną technikę realizując dużoformatowy obraz oraz prezentując film DVD z akcji malarskiej we Wrocławiu w 2011.

Sylwester Ambroziak (PL), ur. 1964, absolwent ASP w Warszawie, jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. W ramach „Sympozjum Rzeczpospolitej” zrealizował jedną pracę średniej wielkości w technice żywicznej, poprowadził również master class z zakresu realizacji rzeźb w tej technologii.

Krzysztof Stanisławski (PL), ur. 1956, kurator sympozjum, absolwent Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1975-79), krytyk sztuki i filmu, kurator wystaw (w latach 1987-2012 ponad 120), sympozjów sztuki („NOTORO Symposion”, 1990-97, pierwsze cztery w Orońsku) oraz przeglądów i festiwali filmowych, autor ok. 1500 artykułów o sztuce (od 1978), ponad 20 książek. Redaktor pism o sztuce („Sztuka”, „Projekt”, „Art & Business”), dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (1995-99), współtwórca (z Romanem Gutkiem) Warszawskiego Tygodnia Filmowego, obecnie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Członek Zarządu Fundacji im. Daniela Chodowieckiego przy Akademie der Künste w Berlinie (1995-99). Autor albumów m. in. „Współczesna sztuka Litwy – od nowa” (Bydgoszcz 2008), „Współczesna sztuka białoruska – od nowa” (Warszawa 2011).

Jekatyryna Izafatava (BY), ur. 1983, kuratorka ze strony białoruskiej, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie w Mińsku, aktualnie doktorantka, zajmująca się tendencjami transawangardowymi we współczesnej niezależnej sztuce białoruskiej, pracowniczka Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku, krytyczka sztuki, autorka wielu publikacji naukowych.

Konstantin Gaitanži (LT), ur. 1977, malarz, grafik, absolwent i obecnie asystent w wileńskiej ASP, autor kilkunastu wystaw indywidualnych na Litwie i poza jej granicami. W ramach sympozjum namalował dyptyk, stanowiący kontynuację najnowszego cyklu pt. „Nietzsche”.

Egle Karpavičiute (LT), malarka, absolwentka, obecnie asystentka w wileńskiej ASP, autorka kilku wystaw indywidualnych. W ramach sympozjum namalowała obraz, przedstawiający jeden z dziedzińców Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, jednego z najwspanialszych symboli wspólnego dziedzictwa Rzeczpospolitej.

Jonas Jurcikas (LT), malarz, grafik, absolwent wileńskiej ASP, autor kilku wystaw indywidualnych na Litwie. W ramach sympozjum namalował wielkoformatowy obraz.

Trójka młodych malarzy z Wilna to wychowankowie Jonasa Gasiunasa, ur. 1953, malarza, autora instalacji, profesora i dziekana Wydziału Malarstwa wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednego z najważniejszych współczesnych malarzy litewskich i wschodnioeuropejskich od lat poruszającego tematy historycznego dziedzictwa litewsko-polskiego.

Povilas Ramanavskas (LT), malarz, zeszłoroczny absolwent kowieńskiego Wydziału Malarstwa ASP w Wilnie. Jego wystawa dyplomowa w Galerii Meno parkas została uznana za jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Tworzy monochromatyczne obrazy i obiekty malarskie, w ramach sympozjum namalował dwa obrazy.

Uladzimir Tsarykovich (BY), malarz, scenograf, absolwent mińskiej ASP, w ramach sympozjum dokonał rekonstrukcji, na podstawie fotografii, dwóch wybitnych dzieł niezależnego malarstwa białoruskiego (jeden z rekonstruowanych obrazów powstał w 1988 i nie zachował się do dzisiaj, jego autor, artysta niezależny i niepokorny został zamknięty przez władze w szpitalu psychiatrycznym).

W sympozjum brała również udział kowieńska artystka Jurate Zalpysiene (LT) oraz młoda krytyczka sztuki, dziennikarka „Wirtualnej Polski” – Joanna Stanisławska-Zdyb (PL).

Projekt „Sympozjum Rzeczpospolitej”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kampania Artystyczna z Warszawy oraz partnera litewskiego – Galerię Meno parkas z Kowna, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Opr. Krzysztof Stanisławski

MKIDNkategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2012-08-06 13:26:10, czytane: 3249 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional