Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Adam Procki RZE¬BA

ADAM PROCKI

RZE¬BA

16 czerwca – 25 lipca 2012

Kurator: Jarosław PajekWięcej zdjęć w galerii Adam Procki RZE¬BA

Urodził się w 1909 roku w Drohobyczu, a zmarł w 1990 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale RzeĽby w pracowni prof. Tadeusza Breyera. W latach sze¶ćdziesi±tych i siedemdziesi±tych aktywny i rozpoznawalny w polskim ¶rodowisku artystycznym. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granic±. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach. Dwukrotnie nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowym Biennale RzeĽby w Carrarze w 1962 i 1964 roku. Autor pomników: Pamięci Ofiar w Gross-Rosen, Wyzwolenia w Ostrowcu ¦więtokrzyskim, Poległym i Pomordowanym w II wojnie ¶wiatowej w Puławach.

W 1969 roku prace artysty pokazane zostały na indywidualnej wystawie w Galerii „Zachęta” w Warszawie, a w 1990 w Centrum RzeĽby Polskiej w Orońsku.

RzeĽby Adama Prockiego tworzone były zawsze z wielk± pasj± i konsekwencj±. Artysta nie ulegał żadnym wpływom i nie zmieniał wybranej stylistyki. Jego prace charakteryzuj± się znakomitym wyczuciem formy oraz wykorzystaniem materii pozostaj±cej w idealnej harmonii z natur±. RzeĽbiarz ¶wiadomie wybierał najtwardsze rodzaje kamieni i gatunki drewna: granity, porfiry i bazalty, a także d±b, grab i buk. Procki zarówno w przypadku kamienia, jak i drewna stosował podobny sposób obróbki. Oba materiały użyte do rzeĽb zachowuj± do końca swoje pierwotne naturalne piękno.

Ide±, która towarzyszy wystawie i wydanemu przy tej okazji katalogowi, jest zaznaczenie roli artysty, jak± odegrał na arenie sztuki, przywrócenie pamięci oraz wzbogacenie wiedzy o jego życiu i twórczo¶ci.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog do nabycia również przez nasz sklep internetowy.kategoria: Muzeum RzeĽby Współczesnej, wiadomo¶ć dodano: 2012-06-18 12:39:04, czytane: 2468 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional