Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Majówka - relacja z imprezy


MAJÓWKA ZE SZTUKĄ TEATRUWięcej zdjęć w galerii Majówka ze Sztuką Teatru

W niedzielę 27 maja 2012 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyła się kolejna odsłona „Majówki ze sztuką”, tym razem pod hasłem: „sztuka teatru”. Wydarzenie zorganizowane zostało w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko oraz Łaźnią – Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią. Umożliwiło to wzbogacenie i uatrakcyjnienie programu corocznego festynu, który rozpoczął się otwarciem wystawy VII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2011 w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Wystawa przygotowana została przez pracującego na co dzień na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej profesora Andrzeja Markiewicza. Największe emocje tego dnia czekały na przybyłych gości w okolicach Pałacu Józefa Brandta, gdzie ustawiona została scena. Jako pierwsi wkroczyli na nią młodzi tancerze z Szydłowca: Julia Salamaga i Kamil Bilski. Działania teatralne rozpoczęły się od przedstawienia „Na arce o ósmej” w reżyserii Małgorzaty Zarychty-Młynarczyk, w wykonaniu Grupy Teatralnej „Uśmiech” z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu. Chwilę później publiczność należała już do Krzysztofa Falkowskiego z Krakowa, który na oczach wszystkich zgromadzonych ożywiał kukiełki legendarnych gwiazd estrady: Charliego Parkera, Eltona Johna, Celin Dion, Elvisa Presleya, Tiny Turner i Michaela Jacksona. Ten sam artysta przygotował również przedstawienie w Teatrzyku Stolikowym „O Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał”, w którym czynny udział wzięły licznie zgromadzone dzieci.

Tego dnia Orońsko odwiedził również znany i ceniony ilustrator i rzeźbiarz – Józef Wilkoń, który zaprezentował swoje najnowsze wydawnictwo „Psie życie”. Jak powstawał tytułowy bohater książki oraz kim jest, każdy mógł się przekonać, odwiedzając rzeźbiarskie stanowisko artysty, umieszczone przed budynkiem Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Kulminacyjnym momentem imprezy okazała się roztańczona opera „Księga Gór” w wykonaniu Teatru Klinika Lalek z Wolimierza. Niezwykle barwny i plastyczny spektakl wzbudził niemałe emocje u dzieci i dorosłych, którzy po jego zakończeniu bardzo chętnie pozowali do zdjęć z pięknymi, wykorzystywanymi podczas spektaklu, lalkami. Wielką atrakcją festynu była wioska słowiańska oraz walki pokazowe średniowiecznych rycerzy w wykonaniu Drużyny Grodu Piotrówka, na co dzień trenujących w Szkole Podstawowej nr 3 w Radomiu. W Orońsku zgromadzili fanów, którzy spontanicznie włączali się do zabawy.

Na każdego, kto choć na chwilę odszedł od sceny, czekały inne niespodzianki. Naprzeciw stawu Rolina, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko prowadziło pokazy geofizyczne. Za pomocą wykrywaczy metalu chętni mogli zabawić się w poszukiwaczy skarbów, a odnalezione i wykopane z ziemi przedmioty wymieniać na nagrody. Spore emocje towarzyszyły pokazowi ratownictwa medycznego, który przeprowadzony został przez orońską jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej.

Tradycyjnie, dzieci mogły malować wielki obraz, lepić i modelować w glinie, jeździć konno, bawić się w wesołym miasteczku, podczas gdy rodziców kusiła zapachami kuchnia BSB Bistro Barbary i Ryszarda Barszczów.

Imprezę zakończył koncert bluesowy międzynarodowego zespołu „Don’t Ask Smingus”.

Wszyscy, którzy mimo niepewnej pogody zaryzykowali i przyjechali do Orońska wracali pod ogromnym wrażeniem atrakcji, które na ten dzień przygotowało Centrum Rzeźby Polskiej. Na liczne pytania, kiedy następna taka impreza, odpowiadamy: już we wrześniu!kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2012-05-30 12:50:48, czytane: 2760 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional