Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Uroczyste posiedzenie Honorowej Kapituły

BIZNES DLA KULTURY – KULTURA DLA BIZNESU

uroczyste posiedzenie Honorowej Kapituły Konkursu „Mecenas Roku”

Centrum Rzeźby Polskiej w OrońskuWięcej zdjęć w galerii Posiedzenie Honorowej Kapituły Konkursu „Mecenas Roku” maj 2012

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, jako jedna z nielicznych instytucji kultury w regionie radomskim, może się pochwalić ścisłą współpracą ze środowiskiem przedsiębiorców – mecenasów polskiej kultury. Przekonanie o wzajemnych korzyściach, jakie te dwie grupy zawodowe mogą sobie nawzajem przynosić, nie wzięło się znikąd. Największe światowe koncerny, firmy, przedsiębiorstwa, inwestując w kulturę, podjęły świadome zobowiązanie wobec społeczeństwa, a jednocześnie przekonały się, że jest to jedna z najtańszych form reklamy, kreująca jednoznacznie pozytywny wizerunek firmy i sposobu jej postrzegania w środowisku lokalnym. Taka była też motywacja utworzenia przy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pierwszej w regionie radomskim Loży Biznesu, wspierającej codzienną działalność instytucji i czerpiącej wizerunkowe profity z tej współpracy.

Od 2004 roku w CRP organizowany jest konkurs, którego zwycięzcę nagradza się prestiżowym tytułem „Mecenasa Roku” i brązową statuetką Atamana (wodza kozackiego z obrazów Józefa Brandta). Uroczyste wyróżnienie najhojniejszego sponsora jest kulminacyjnym punktem obchodzonych raz w roku „Imienin Brandta” – święta patrona instytucji. Do tej pory przyznano już 9 tytułów i obdarowano Atamanem 9 firm, działających na terenie Radomia, Warszawy i Kielc. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu (2004). W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA z Warszawy, w 2006 Humansoft Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki Kombud SA z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy, w 2009 Artpol Artur Popławski z Radomia, w 2010 Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radom, w 2011 Dorbud SA Tomasz Tworek z Kielc. Ostatnim, tegorocznym laureatem jest Bank PeKaO BP z Warszawy. Dzięki współpracy z tak szacownym gremium w Orońsku zorganizowano kilka interesujących wystaw (m.in. jubileuszową ekspozycję „Niepokorny” Xawerego Dunikowskiego), wydano cenne publikacje katalogowe (m.in. katalog wystawy Barbary Falender) czy przygotowano imprezy o charakterze promocyjno-edukacyjnym („Majówka ze sztuką”, „Niespodziewany Początek Jesieni”, „Imieniny Brandta”).

W roku ubiegłym powołano do życia Honorową Kapitułę Konkursu „Mecenas Roku”, skupiającą wszystkich dotychczasowych laureatów Atamana. Pomysłodawcą tej inicjatywy był pan Artur Popławski – prezes Przedsiębiorstwa Handlowego Artpol z Radomia. Pierwsze uroczyste posiedzenie Kapituły odbyło się w maju 2011 roku.

W ostatni czwartek – 24 maja – odbyło się drugie posiedzenie Kapituły, połączone z uroczystym obiadem w jadalni Pałacu Józefa Brandta. Nawiązanie do słynnych „obiadów czwartkowych” nie było przypadkowe. Pojawili się prezesi, dyrektorzy, bądź przedstawiciele pięciu firm: pani Barbara Korczak z PeKaO BP, pan dyrektor Paweł Łodyga z Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, pan prezes Artur Popławski z Przedsiębiorstwa Handlowego Artpol, pan prezes Kazimierz Frąk z Zakładów Automatyki Kombud SA oraz pan prezes Tomasz Fidos z firmy Humansoft. Mecenasi przybyli do Orońska, aby dowiedzieć się więcej na temat instytucji i jej codziennej działalności, ale także, aby się wzajemnie poznać, nawiązać biznesowe kontakty, podzielić swoimi przemyśleniami dotyczącymi kultury i przekazać cenne pomysły, mogące mieć zastosowanie w obszarze jej funkcjonowania. W gronie Kapituły powitano też nowego członka – przedstawicielkę Banku PeKaO BP – Mecenasa Roku 2011.

Jedną z większych atrakcji spotkania było zwiedzanie wystawy dokumentującej konkurs na „Pomnik Smoleński”, prezentowanej w Muzeum Rzeźby Współczesnej. O przebiegu międzynarodowego konkursu, obradach Sądu Konkursowego i nagrodzonych pracach opowiadał kurator wystawy – dyrektor Mariusz Knorowski. Członkowie Kapituły byli pod wielkim wrażeniem konkursowych projektów i jeszcze długo dyskutowano nad właściwymi i nietrafnymi sposobami upamiętniania katastrofy smoleńskiej.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako narodowa instytucja kultury jest jedyną w kraju placówką, powołaną do ochrony narodowego dziedzictwa w obszarze rzeźby. Każda inicjatywa artystyczna orońskiego Centrum przyczynia się do promocji polskiej sztuki i działa dla najwyższego społecznego dobra. Stałe wsparcie środowiska biznesu to niezwykłe w dzisiejszych czasach osiągnięcie instytucji, której wdzięczność nie zawsze przekłada się na porównywalne wartości. Tym bardziej prospołeczna postawa polskich mecenasów warta jest nagłośnienia i upublicznienia.kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2012-05-30 09:16:10, czytane: 2670 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional