Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Czesław Kałużny MARIONETKA

Czesław Kałużny

MARIONETKA

Galeria „Kaplica”, 24 marca – 6 maja 2012 r.
kurator: Anna PodsiadłyWięcej zdjęć w galerii Czesław Kałużny MARIONETKA

Projekt Czesława Kałużnego ma charakter instalacji zaaranżowanej we wnętrzu Galerii „Kaplica”. Składa się on z dwóch elementów – zabawki przedstawiaj±cej żołnierza armii amerykańskiej, która porusza się w rytm piosenki zespołu Queen „We will rock You” oraz wideoinstalacji, powstałej na bazie białej zabawki. Czarny żołnierzyk i film wchodz± ze sob± w interakcję.

Celem realizacji jest zwrócenie uwagi na rolę prezydenta, który jest zwierzchnikiem wojsk, pełni funkcję reprezentatywn±. Często jednak jego rola ogranicza się do bycia „maskotk±”, „marionetk±” w grze politycznej i medialnej. O znaczeniu prezydenta decyduje sztab ludzi dbaj±cych o jego wizerunek, autoekspresję, aby mógł wobec wyborców „błyszczeć”. My jako społeczeństwo często ulegamy tym manipulacjom.

Czesław Kałużny studiował na Wydziale RzeĽby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2002 roku. Artysta wypowiada się poprzez rzeĽbę, instalację i videoinstalację. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Projekt zrealizowano w ramach stypendium Funduszu Promocji Twórczo¶ci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowegokategoria: Galeria Kaplica, wiadomo¶ć dodano: 2012-03-29 09:50:09, czytane: 2536 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional