Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Imieniny Brandta w rytmie tanga

„Imieniny Brandta” to prestiżowa impreza organizowana corocznie przez Centrum Rzeźby Polskiej ku czci patrona i dawnego właściciela Orońska. W sobotę, 17 marca, do salonu Pałacu Józefa Brandta przybyła rekordowa liczba gości – przyjaciół i dobroczyńców orońskiego dworu. Oddanie hołdu Józefowi Brandtowi, wybitnemu malarzowi i twórcy Akademii Orońskiej, to główny, ale nie jedyny cel uroczystości. Nie mniej ważnym elementem obchodów jest gala konkursu „Mecenas Roku”, która stanowi wyraz wdzięczności dla firm i osób prywatnych wspierających codzienną działalność instytucji.Więcej zdjęć w galerii Imieniny Brandta 2012

Gości już na progu Pałacu witała prawdziwa husaria, przybyła jakby wprost z batalistycznych płócien Józefa Brandta. Ich malownicze stroje z epoki i autentyczne elementy uzbrojenia, wywoływały uroczystą i nieco magiczną atmosferę. Wieczór rozpoczął się zresztą krótkim omówieniem jednego z dzieł mistrza, będącego elementem pałacowej ekspozycji. „Kozak i dziewczyna u studni” to płótno z najbardziej cenionego przez krytyków okresu twórczości artysty, stanowiące dowód jego kunsztu i pasji twórczej.

W nawiązaniu do tradycji wieczorów muzycznych organizowanych przez dawnych właścicieli Orońska – rodziny Christianich, Pruszaków i Brandtów – wystąpił zespół kameralny Fantango Quintet. Fantango to pięciu wyróżniających się instrumentalistów młodego pokolenia. Przyjęli za cel zapewnienie wysublimowanych doznań wytrawnemu melomanowi, łącząc profesjonalizm z ognistym temperamentem muzyki Astora Piazzolli. Artyści występowali w wielu salach koncertowych i klubach muzycznych. Brali udział w festiwalach i zdobywali liczne nagrody. Ich styl muzyczny jest silnie związany nie tylko z tangiem, ale także z elementami jazzowymi, elektronicznymi, improwizacją. Momentami przypominają słynną formację Gothan Project. Niezależnie od inspiracji, Fantango Quintet kreuje własny styl aranżacji muzyki Astora Piazzoli, przede wszystkim poszukując nowych brzmień i rozwiązań. Podczas koncertów często wykorzystuje w bardzo awangardowy sposób instrumenty, wydobywając w niekonwencjonalny sposób ciekawe i wyszukane zależności brzmieniowe czy zaskakujące efekty perkusyjne.

W zespole zagrali:

Paweł Janas – akordeon

Mateusz Konopelski – skrzypce

Maciej Kopczyński – gitara

Piotr Kopczyński – fortepian

Wojciech Zeman – kontrabas

W programie koncertu znalazły się tanga argentyńskie Astora Piazzoli, m.in. słynne Libertango.

W drugiej części wieczoru nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kapituła Konkursu „Mecenas Roku” przyznała tytuł „Mecenasa Roku 2011” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, Bankowi PeKaO BP, a nagrodę odebrał Dyrektor I Regionalnego Oddziału Korporacyjnego w Warszawie – Wojciech Pykało. Bank PeKaO BP od lat działa na polu mecenatu kultury. Regularnie wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Filharmonię Narodową, Bibliotekę Narodową i wiele innych szacownych instytucji. CRP znalazło się w orbicie mecenatu Banku po raz pierwszy. Obchodzony w ubiegłym roku jubileusz 30-lecia instytucji uświetniła wystawa Xawerego Dunikowskiego „Niepokorny”. Między innymi mecenatowi Banku zawdzięczamy, że stała się ona jednym z najważniejszych krajowych wydarzeń artystycznych roku 2011 (w rankingu najciekawszych wydarzeń kulturalnych tygodnika „Polityka” zajęliśmy 5 miejsce w Polsce).

Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Ryszarda Stryjeckiego, przyznano tym razem Oddziałowi Zamiejscowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nagrodę odebrała Pani Dyrektor – Bogusława Sołśnia. Współpraca z laureatem rozpoczęła się ponad 20 lat temu, w 1990 roku, kiedy dzięki przyznanej dotacji celowej udało się uruchomić nowoczesną, proekologiczną kotłownię gazową. Potem była dość długa przerwa, aż do 2010 roku, kiedy wspólnie zrealizowaliśmy dwa kolejne projekty: konserwację zabytkowego drzewostanu oraz regulację cieków wodnych na terenie parku krajobrazowego.

Na koniec, po raz pierwszy, wręczono statuetkę Srebrnego Atamana. W 2011 roku została powołana Honorowa Kapituła Konkursu „Mecenas Roku”. W jej gronie znaleźli się wszyscy dotychczasowi laureaci statuetki Atamana. W Kapitule pojawiła się inicjatywa dodatkowego nagradzania tych laureatów Atamana, którzy po otrzymaniu nagrody nadal znacząco wspierają wydarzenia artystyczne naszej instytucji, przyczyniając się do jej rozwoju i promocji na zewnątrz. W ślad za tym ustanowiono nagrody Srebrnego i Złotego Atamana.

Pierwszym laureatem Srebrnego Atamana zostało Przedsiębiorstwo Handlowe Artpol z Radomia, Mecenas roku 2008, sponsor wielu imprez plenerowych, Imienin Brandta i co najważniejsze jeden z trzech głównych mecenasów wystawy Xawerego Dunikowskiego. Statuetkę odebrał Pan Prezes Artur Popławski, inicjator powołania Honorowej Kapituły Konkursu „Mecenas Roku” i najbardziej aktywny jej członek.

Dodatkowym prezentem dla laureatów i zgromadzonej publiczności był występ pary tanecznej – Maria Pierzchalska i Jakub Kosior. Młodzi tancerze, podopieczni wybitnego choreografa – Romana Pawelca – wykonali dwa różnorodne układy tanga argentyńskiego przy akompaniamencie zespołu Fantango Quintet.

Uroczystość zakończył bankiet w pałacowej jadalni, przygotowany według najlepszych wzorców cateringu artystycznego przez Barbarę i Ryszarda Barszczów z firmy Bistro BSB z Radomia. Tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom kroił szablą husarską słynny Maćkacy, czyli Maciej Świdziński.Imieniny Brandta 2012

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2012-03-20 12:29:48, czytane: 3469 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional