Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Imieniny Brandta

Imieniny Brandta 2012Jak co roku w pobliżu daty 19 marca (dnia imienin Józefa) Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje uroczysty wieczór dedykowany Józefowi Brandtowi. Jest to prestiżowa impreza o charakterze zamkniętym, skupiająca przyjaciół orońskiego Centrum – przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, mediów, a także przedsiębiorców – mecenasów polskiej sztuki. W tym roku spotykamy się już po raz czternasty, w sobotę, 17 marca o godz. 18.00.

KONCERT ZESPOŁU FANTANGO QUINTET

Nasze wspólne święto rozpoczniemy koncertem kameralnym nawiązującym do tradycji wieczorów artystycznych organizowanych na przełomie XIX i XX wieku w salonie państwa Brandtów. Tym razem zaprezentujemy koncert w wykonaniu zespołu Fantango Quintet.

Fantango to pięciu wyróżniających się instrumentalistów młodego pokolenia. Za cel przyjęli oni zapewnienie wytrawnemu melomanowi wysublimowanych doznań, łącząc profesjonalizm z ognistym temperamentem muzyki Astora Piazzolli.

Zespół występował m.in. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie podczas koncertu otwierającego kalendarz koncertowy 2010/2011, w Pałacu Kultury i Nauki, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym oraz w klubach muzycznych preferujących muzykę tangową. W ostatnim czasie Fantango Quintet wystąpił w Kąśnej Dolnej podczas „Mistrzowskich Wieczorów”, a także na 11. Festiwalu Letnie Wieczory w Dziekance, XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, Festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki” na Zamku Królewskim w Warszawie, Studiu Polskiego Radia w Katowicach oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Zespół jest również laureatem XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w 2011 roku. Ich pomysł na projekt płytowy jest silnie związany nie tylko z tangiem, ale przede wszystkim z elementami jazzowymi, improwizowanymi, wykorzystaniem elektroniki, własnymi aranżacjami w połączeniu z klimatem latynoamerykańskim. Również wykorzystanie innych instrumentów, m.in. trąbki oraz instrumentów perkusyjnych, dodaje jeszcze większego powabu. Generalnie zbliżają się nieco w kierunku muzyki Gothan Project czy bandeonisty jazzowego Dino Saluzziego.

Niezależnie od inspiracji, Fantango Quintet kreuje własny styl aranżacji muzyki Astora Piazzoli, przede wszystkim poszukując nowych brzmień i rozwiązań. Podczas koncertów często wykorzystuje w bardzo awangardowy sposób instrumenty wydobywając ciekawe i wyszukane zależności brzmieniowe czy zaskakujące efekty perkusyjne.

Skład zespołu:

Paweł Janas – akordeon

Mateusz Konopelski – skrzypce

Maciej Kopczyński – gitara

Piotr Kopczyński – fortepian

Wojciech Zeman – kontrabas

W programie koncertu usłyszymy utwory Astora Piazzoli, m.in.:

Otoño Porteño

Concierto para Quinteto

Milonga del Angel

Primavera Porteño

Verano Porteño

Invierno Porteño

Escualo

oraz słynne Libertango

GALA KONKURSU MECENAS ROKU

Część oficjalną wieczoru zamknie uroczystość uhonorowania najbardziej zasłużonych w roku ubiegłym dobroczyńców CRP. Najważniejsze wyróżnienie przypadnie firmie, która zasłużyła się najznaczniejszym wsparciem finansowym orońskiego Centrum. Otrzyma ona tytuł Mecenasa Roku 2011, a materialnym wyrazem wdzięczności będzie odlana w brązie statuetka Atamana autorstwa Jarosława Pajka, artysty od lat związanego z CRP. Forma statuetki nawiązuje bezpośrednio do ikonograficznych wątków twórczości Brandta. Ataman – wódz kozacki – stał się tutaj symbolem barwnych, żywiołowych, pełnych dramatyzmu obrazów, poświęconych tematyce historyczno-rodzajowej, zaczerpniętej z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zwyczaj wyróżniania darczyńców CRP statuetką Atamana narodził się w roku 2004. Pierwszym laureatem nagrody został Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu. W roku 2005 tytuł otrzymała firma PZU Życie SA Oddział w Radomiu, w 2006 HUMANSOFT Sp. z o.o. z Radomia, w 2007 Zakłady Automatyki KOMBUD SA z Radomia, w 2008 firma Chmielna Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy, w 2009 Firma „Artpol Artur Popławski” z Radomia, w 2010 Mazowiecka Spółka Gazownictwa Zakład Gazowniczy Radomia, a ostatnio w 2011 DORBUD SA Tomasz Tworek z Kielc. Kto zostanie laureatem w 2012 roku? – okaże się już 17 marca. Ataman nie jest jedyną nagrodą wręczaną w trakcie Imienin Brandta. Osobno zostaje wyróżniony sponsor, któremu Orońsko zawdzięcza wieloletnie wsparcie, nie zawsze w wymiarze finansowym. Specjalnie dla niego zostanie przygotowany brązowy odlew medalu Józefa Brandta autorstwa profesora Ryszarda Stryjeckiego.

SREBRNY ATAMAN

Całkowicie nowym punktem programu będzie wręczenie statuetki Srebrnego Atamana. Honorowa Kapituła Konkursu Mecenas Roku powołana w 2011 roku, gromadząca wszystkich dotychczasowych laureatów Atamana, zatwierdziła zupełnie nową inicjatywę przyznawania statuetki Atamana w stopniu srebrnym i złotym za szczególne zasługi na polu Mecenatu i wspierania działalności Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nagrody będą przyznawane laureatom Atamana, którzy bezpośrednio po otrzymaniu brązowego Atamana, kontynuują współpracę z CRP, pozostając swoistym biznesowym lobby promującym naszą instytucję. Po raz pierwszy będziemy mieć przyjemność wręczenia statuetki Srebrnego Atamana i wyróżnienia Mecenasa, który znacząco wspierał działalność CRP na przestrzeni ostatnich 4 lat.

 

BANKIET

Podsumowaniem wieczoru będzie uroczysty bankiet we wnętrzach pałacowej jadalni. Poczęstunek przygotowany przez firmę specjalizującą się w cateringu artystycznym – BSB BISTRO BARBARA i RYSZARD BARSZCZOWIE – gwarantuje zaspokojenie wielu zmysłów. Bogato zastawione stoły dopasują się wystrojem zarówno do dworskiego wnętrza, jak i do tematyki koncertu. Obowiązkowym dodatkiem do uczty będzie wspaniały tort z efektami specjalnymi, przygotowany przez jednego z najlepszych radomskich mistrzów cukierniczych – MAĆKACEGO.

 

Imieniny Brandta 2012

WSTĘP WYŁĄCZNIE Z ZAPROSZENIAMI!!!kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2012-03-09 12:19:40, czytane: 2132 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional