Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

RANDOM IN RADOM - V FESTIWAL SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY Zbigniew Libera i Robert Rumas

Zbigniew Libera i Robert Rumas

Planescape

Galeria „Monumentalna”, 17 grudnia 2011 – 4 stycznia 2012 Kijewski/Kocur - Lady Snow; Zbigniew Libera, Robert Rumas - Planescape, fot. L. Golec
Kijewski/Kocur Lady Snow; Zbigniew Libera, Robert Rumas Planescape, fot. L. Golec

Zbigniew Libera (1959) – studia na UMK w Toruniu w l. 1978–1980. Artysta intermedialny. Samouk. Prekursor tzw. sztuki krytycznej w Polsce. Działalność twórczą rozpoczął na początku l. 80. Realizuje obiekty, instalacje, filmy video oraz działania multimedialne. Aresztowany przez SB za przygotowywanie i kolportaż antyreżimowych druków. W swoich pracach porusza różnorodne zagadnienia. Realizuje m.in. serie fikcyjnych zabawek dla dzieci – jako instrumentu socjalizacji oraz elementu społecznych wyobrażeń na temat ciała i jego dyscyplinowania. Odwołuje się do kodów kultury masowej i krytycznie je analizuje, niekiedy wręcz wyśmiewa. Od roku 2000 artystę interesuje analiza przestrzeni mediów i problem obrazu w kulturze masowej. Od 2006 prowadzi nomadyczny tryb życia oraz gościnną pracownię na ASP (AVU) w Pradze. 

Robert Rumas (1966) – studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku w l. 1986–1991. Dyplom w 1991 r. w pracowni doc. M. Olszewskiego. Pracownik dydaktyczny ASP w Gdańsku, twórca uczelnianej pracowni multimedialnej. Rzeźbiarz, twórca obiektów, instalacji, interwencji, fotografii. Kurator wystaw, m.in. prezentacji w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (Antyciała, 1995). Malarstwo porzucił dla innych środków artystycznych. W swoich pracach podejmuje często problem współczesnej tożsamości społeczeństwa polskiego, opartej na tradycyjnej roli religii i Kościoła katolickiego oraz innych elementów budujących polską mitologię. Często wykorzystuje taktykę manipulacji społecznej, wychodząc ze swymi pracami w przestrzeń publiczną, tworząc interwencje i obserwując reakcje na nie.

 

Wydarzenie w ramach: RANDOM IN RADOM

V FESTIWAL SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

16–17 grudnia 2011

Cooperation: Belowski + Knorowski

Coordinator: Mitan

Navi: Busza + Golec

 

Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy po raz pierwszy odbył się w 2007 r., w 10. rocznicę śmierci i 60. urodzin Jerzego Buszy, przy wspólnym zaangażowaniu przedstawicieli czterech instytucji: Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Festiwal co roku skupia krąg przyjaciół Jerzego Buszy, ale zwraca się również do młodego pokolenia. Przede wszystkim tworzą go jednak artyści. Założeniem projektu jest prezentacja nowych tendencji w sztukach wizualnych, koncentrując uwagę na takich dziedzinach jak: fotografia, film, instalacja, multimedia. Autorem programu kolejnych edycji festiwalu jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zaś koordynatorem Andrzej Mitan – performer i muzyk.

Jerzy Busza (1947–1997) był filozofem i krytykiem sztuki związanym ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją „Kultury” i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia”, „Foto”). W latach 80., w założonym przez siebie biuletynie „Obscura” poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii. W Radomiu mieszkał przez ostatnie 13 lat swego życia.kategoria: Galeria Monumentalna, wiadomość dodano: 2011-12-19 14:37:59, czytane: 2463 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional