Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

OBJAWY Ewa Juszkiewicz, Julia Kurek, Dagmara Latała, Jerzy Dobrzański

OBJAWY

Ewa Juszkiewicz, Julia Kurek, Dagmara Latała, Jerzy Dobrzański

Galeria „Kameralna”, 1–31 października 2011

koordynator: Jerzy Dobrzański

autorka tekstów do wystawy i katalogu: Agnieszka Jankowska-MarzecWięcej zdjęć w galerii OBJAWY

Wystawa doktorantów krakowskiej ASP podejmuje problem szeroko rozumianego doświadczenia objawów fizycznych i duchowych. Symptomów i oznak choroby ciała i duszy. Dotyka istoty twórczości, uchodzącej wszak za rodzaj „objawienia”, duchowego szaleństwa. Eksploruje świat podświadomości i marzeń sennych, omamów i halucynacji, które od wieków stanowią źródło sztuki. Stanowi wreszcie zaproszenie do namysłu nad kontrowersyjnym zjawiskiem objawień religijnych. Czy objawienia prywatne mogą być niebezpieczne? Jak postrzegane są przez współczesnych Polaków? Jako kolejna sensacja medialna, czy raczej jako wstydliwa tęsknota za doświadczeniem metafizycznym?

Prace zaprezentowane na wystawie zostały zrealizowane zarówno w technikach tradycyjnych jak i nowych mediach. Ich wspólnota budowana jest przede wszystkim w warstwie ideowej. Objawy, objawienia, objawić się – słowa „odmieniane” na różne sposoby przez czwórkę młodych artystów stanowią zaproszenie do odkrywania świata, budzącego lęk i niepokój, świata, o którym czasami wolelibyśmy zapomnieć.

Jerzy Dobrzański

Studiował w pracowni rzeźby prof. Józefa Sękowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (l. 2001 - 2005). Dyplom przygotował pod kierunkiem prof. Antoniego Pastwy z ASP w Warszawie, gdzie przeniósł się na czwartym roku studiów (l. 2006 - 2007). Obecnie student stacjonarnych studiów doktoranckich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Jest laureatem licznych nagród.

Wystawy indywidualne:

2009 – Słabe Momenty, Galeria Kaplica, CRP Orońsko
2006 – wystawa płaskorzeźb przedstawiających nieżyjących wybitnych aktorów polskich „Galeria Prezydenta Miasta Rzeszowa" Ratusz, Rzeszów,

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2007 – wystawa wybranych prac dyplomowych absolwentów Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, Galeria „Studio" Pałac Kultury i Nauki Warszawa
2008 – „ 60 lat państwa Izrael" – wystawa uczestników sympozjum, Rehovot, IZRAEL
2009 – wystawa „Kryzys Gatunku" CSW Zamek, Poznań oraz „ Granice Rysunku" – Ogólnopolska Wystawa Rysunku Studenckiego, Galeria Wozownia, Toruń

Nagrody i wyróżnienia:

- I nagroda w ogólnopolskim konkursie pt. „ Rzeźba w Architekturze" organizowanym przez „Centrum Praha" w Warszawie. Realizacja zamówienia na fasadę „Nowego Kina Praha" na Warszawskiej Pradze.
- I nagroda i realizacja w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Deyny wraz z przestrzenią w Starogardzie Gdańskim (2008 r.)
- główna nagroda w ogólnopolskim konkursie „Palma już była" na zagospodarowanie wysepki ronda na obwodnicy warszawskiej. (2009r.)
- III nagroda w ogólnopolskim konkursie pt. „Mała Architektura" organizowanym przez Białostocki Teatr Lalek (2008 r.)
- III nagroda w ogólnopolskim konkursie na zaprojektowanie przestrzeni lasów Barbarki koło Torunia.

 

 

 

 kategoria: Galeria Kameralna, wiadomość dodano: 2011-10-07 08:24:49, czytane: 2790 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional