Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

AFRICANA – relacja z imprezy

 

 

 

AFRICANA – ŚWIĘTO KULTURY AFRYKAŃSKIEJWięcej zdjęć w galerii Niespodziewany Początek Jesieni 2011

Dziewiąty festyn z cyklu Niespodziewany Początek Jesieni odbył się w niedzielę, 11 września, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jak w latach ubiegłych, impreza została poświęcona wybranej kulturze etnicznej – tym razem gościliśmy przedstawicieli krajów środkowej Afryki pod wodzą Yugi Buassa z Demokratycznej Republiki Konga. A jak na afrykańską tematykę przystało, pogodę mieliśmy typowo saharyjską i o jesieni nikt nawet nie pomyślał.

W programie estradowym zaprezentował się zespół BAZO BANGA w programie AFRO POLSKA SHOW. Publiczność, szczególnie ta najmłodsza, miała okazję uczestniczyć w warsztatach bębniarskich i tanecznych – afro dance. Swoje rytuały odprawił też prawdziwy szaman z Mombasy. Uczestnicy konkursów tańca z butelką na głowie i nauki języka suahili wygrywali barwne, afrykańskie chusty. Obok sceny prowadzono naukę wykonywania biżuterii, masek afrykańskich czy spódnic z rafii. Dzieci chętnie poddawały się zabiegom malowania twarzy i plecenia warkoczyków.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia afrykańska prezentowana przez restaurację Karibu Polska z Krakowa. Na specjalną degustację przygotowali pieczone pierożki warzywne, pączki kaimati oraz herbatę z hibiskusa z imbirem. Swoją wersję afrykańskiej kuchni zaprezentowała również firma Bistro BSB – Barbara i Ryszard Barszczowie. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Ulacha z warzyw, krokodyl po polsku oraz bobotti.

W budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej można było zwiedzić niezwykłą wystawę afrykańskiej sztuki plemiennej, zatytułowaną Na Czarnym Lądzie. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Doroty i Dariusza Niestrzębskich, pary warszawskich kolekcjonerów. Na ten niezwykły zbiór eksponatów, gromadzony od kilkudziesięciu lat, składają się obiekty z XIX i XX wieku. Są to głównie maski, figury, fetysze, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, wykonane przede wszystkim z ciemnego drewna, najczęściej hebanu, z typową, prymitywizującą ornamentyką. Każdy obiekt nosi cechy charakterystyczne dla danego plemienia i był używany w konkretnych obrzędach związanych z wierzeniami określonej społeczności. Eksponaty pochodzą z różnorodnych regionów Afryki m.in. z Tanzanii, Beninu, Kamerunu, Nigerii, Gabonu, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Afryki Wschodniej. Wystawę uzupełniono kilkoma przedmiotami ze zbiorów Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Wystawę będzie można jeszcze oglądać do 24 września br.

W godzinach popołudniowych kibice sportowi obejrzeli niecodzienny mecz pomiędzy reprezentacją Czarnej Afryki, a drużyną Gminnego Klubu Sportowego „Oronka”. I jak na mecz towarzyski przystało, zakończył się sprawiedliwym remisem 3:3. Był to już drugi międzynarodowy mecz w historii klubu. Pierwszy rozegrano dwa lata temu z drużyną Wietnamu podczas festynu Wielka Azja.

Właściwej tematyce festynu towarzyszyły jak zwykle atrakcje typowe dla Centrum Rzeźby Polskiej, czyli nauka toczenia na kole garncarskim, modelowanie w glinie, wielkie malowanie na ekranie (królowały oczywiście motywy afrykańskie m.in. z Króla Lwa i Madagaskaru).

Do sukcesu imprezy przyczyniło się także Stowarzyszenie „Podwórkowe Anioły” z placem zabaw dla dzieci i Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z Radomia z pokazami sekcji kryminalnej, antyterrorystycznej, drogowej i prewencyjnej. Po parku kursowała konna bryczka, a dla chętnych oferowano przejażdżki na koniach wierzchowych.

Ogromną popularnością cieszyło się coroczne losowanie nagród loterii cegiełkowej. Tym razem rozlosowaliśmy wśród publiczności ponad 100 nagród od naszych sponsorów. Nagrodę główną – aparat fotograficzny marki NIKON – ufundowało Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2011-09-13 14:41:28, czytane: 4534 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional