Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Jerzy Kędziora BALANSUJĄCE Na szlaku Maga

Jerzy Kędziora

BALANSUJĄCE

Na szlaku Maga

park rzeźby, 20 sierpnia – 2 października 2011 r.

kurator: Jarosław Pajekfot. Lena Jurikowa

fot. Lena Jurikowa

Więcej zdjęć w galerii Jerzy Kędziora BALANSUJĄCE Na szlaku Maga

Od poprzedniej wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory w Centrum Rzeźby Polskiej minęło kilkanaście lat. Prezentacja z 1998 roku zatytułowana W poruszeniu, (prasa lokalna dodawała, że „w wielkim poruszeniu”, inne pisały o „cudownym balansowaniu”), odnosiła się jeszcze do okresu rozrachunkowego w twórczości Kędziory. Eksponaty wywodziły się z zestawu tzw. „groteski transformacji”. Był to początek tego typu obrazowania i ekspozycji rzeźb, ustawianych na jednym punkcie podparcia, często wysoko ponad prostym spojrzeniem odbiorcy. I był to początek końca niektórych z nich, wszak miały one się zatracać, unicestwiać ,obumierać i ten proces zaczynały właśnie w orońskiej „Oranżerii”.

Od tamtego czasu balansujące rzeźby Kędziory przeszły wiele przeobrażeń i modyfikacji. Okrzepły, zmieniły odniesienia i symbolikę, powołały nowych bohaterów. Odwiedziły wiele zakątków świata. Gościły na znakomitych imprezach artystycznych – plastycznych i multimedialnych. Podziwiali je widzowie w kilku ośrodkach Europy, w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a nawet w egzotycznym Dubaju. W krajowych i międzynarodowych konfrontacjach zdobyły znaczące nagrody (Warszawa, Madryt, Londyn). Były nawet gwiazdami teatralnych festiwali.

Bieżący pokaz został zaaranżowany w otwartych przestrzeniach orońskiego kompleksu. Balansjerzy, postaci tego wydarzenia, zostali ustawieni na szlaku wytyczonym przez Maga – rzeźbę z nowej odsłony modelunkowej rzeźbiarza – na którym to szlaku, swój trwały ślad będzie mógł zostawić każdy uczestnik wernisażu.

Trzeba mieć nadzieję, że mimo pewnego już oswojenia się z tym wielce oryginalnym sposobem prezentacji dość klasycznych przecież rzeźb, wystawa dostarczy wielu dreszczy emocji , pozytywnych artystycznych doznań i na dłużej odłoży się w pamięci obserwatorów. Tak bowiem dzieje się w Rządowym Centrum Finansowym w Dubaju, gdzie powtórnie zorganizowano wystawę rzeźb artysty, czy w Parku Rzeźb w szwajcarskim St. Urban, w którym większym zestawem prac prezentuje się w ekspozycji Rzeźba polska w Cieniu Alp.

Obecną wystawę można śmiało wpisać w ciąg imprez 30-lecia Orońska – bo mniej więcej w momencie przekształcania się Ośrodka Pracy Twórczej w Centrum Rzeźby Polskiej Jerzy Kędziora był częstym uczestnikiem imprez tu organizowanych.kategoria: Park rzeźby, wiadomość dodano: 2011-08-23 13:04:38, czytane: 4230 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional