Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Krystyna Gutowska-Bok - Anioły, kapliczki i coś jeszcze...

KRYSTYNA GUTOWSKA-BOK

Anioły, kapliczki i coś jeszcze…

Kurator: Anna Podsiadły

Galeria „Kaplica”, 4–26 czerwca 2011Więcej zdjęć w galerii Krystyna Gutowska-Bok

Krystyna Gutowska-Bok jako artystka zdecydowanie nie goni za modą, nie stosuje nowinek, nie ucieka się do nowoczesności i technologii zaanektowanych w obszar rzeźby. Pozostaje wierna tradycji, zarówno w warstwie materiałowej, jak i treściowej. Pracuje w kamionce, kamieniu i drewnie. Jej rzeźba jest bardzo polska w swoim wyrazie, bardzo ciepła, pełna empatii i przesycona liryzmem, niekiedy też dowcipna, nie stroniąca jednak od niewinnego żartu. W jej pracach widoczna jest chęć dekoracyjnego syntetyzowania doświadczeń egzystencjalnych człowieka, widzianych przez pryzmat własnych doświadczeń, doznań i odczuć. Są to często rzeźby-symbole z ich bardziej lub mniej jawną metaforyką i kontekstami. Figury Gutowskiej-Bok są proste, stateczne, można by powiedzieć niemal hieratyczne, zapatrzone w siebie wzrokiem skupionym i niezwykle spokojnym. Czasem tylko specyficzny gest, zastosowany element, narracyjny dodatek nadają im szerszego kontekstu. Artystka bardzo często porusza się w kręgu tematyki sacrum. Jakże liczne są w jej twórczości wątki i odniesienia do wiary, istoty chrześcijaństwa. Patrząc na Cerkiewki, Kapliczki, Anioły, na figury świętych, procesyjny orszak czy Modlitwę ujawnia się w sposób bezsprzeczny życiowa baza i credo artystki. W pracach tych czuć prawdziwy wewnętrzny spokój człowieka spełnionego. Dużo bardziej dynamiczne, a nawet dramatyczne są Piety rzeźbiarki. Nieco stylizowane, niemniej jednak traktowane dość sumarycznie figury składają się na specyficzny styl artystki. Od ujęć opartych na konwencji realistycznej odbiegają nieco tematy inspirowane urodą materii, np. kamienia – Melodia marmuru. Obok rzeźb kameralnych jest autorką prac plenerowych, między innymi Stabat Mater w Radomiu czy Żłobka w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie. Wykonuje również rzeźby ogrodowe, do których ma szczególne upodobanie.

Anna Podsiadły

Krystyna Gutowska-Bok studiowała na Wydziale Rzeźby u prof. Ludwiki Nitschowej i prof. Mariana Wnuka – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1965 r. Od 1970 r. uczestniczyła w licznych plenerach rzeźbiarskich, malarskich i ceramicznych. Jednocześnie brała udział w wystawach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków, do którego należy od 45 lat. Twórczość w dziedzinie rzeźby, malarstwa, ceramiki, medalierstwa oraz poezji.

Formy działalności artystycznej: rzeźba, ceramika, medalierstwo, malarstwo, rysunek, performance, poezja

Wystawy zbiorowe:

1975Warszawa w sztuce, Zachęta, Warszawa; 1979Tendencje i osobowości, Zachęta, Warszawa; Artyści Warszawy, Zachęta, Warszawa; 1980Festiwal Sztuk Pięknych, Zachęta, Warszawa; 1980 – Tematy muzyczne w rzeźbie, Filharmonia Narodowa, Warszawa; 1981Wystawa solidarności, Żelazna, Warszawa; 1983Wystawa Sztuki Sakralnej, Częstochowa; 1984Malarstwo, Grafika, Rzeźba, Galeria Zachęta, Warszawa; 1987 – Wystawa poplenerowa, Opoczno; 1994Zwycięstwo ducha nad materią, ZPAP – Mazowiecka, Warszawa; 1996Rzeźba w przestrzeni publicznej i prywatnej, Galeria OW ZPAP, Warszawa; 1998Tunel Czasu, Galeria DAP – Mazowiecka, Warszawa; Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży, wystawa interdyscyplinarna, Warszawa; 1999 – Wystawa ceramiki, Zamek, Opoczno; 2000 – Wystawa jubileuszowa, Galeria Lufcik, Warszawa; 2002 – Wystawa poplenerowa, „Karczówka”, Kielce; 2004Kamień w otwartych drzwiach, Galeria „Oranżeria”, Orońsko; 2008Wystawa ikon i kapliczek, Galeria/Pracownia „8+”, Warszawa; Wystawa interdyscyplinarna, Gołuchów; 2009Między światłem a cieniem, Galeria DAP, Warszawa; 2010Chopinowi romantyczni, Galeria DAP, Warszawa; Obsesja czy fascynacja, Galeria DAP, Warszawakategoria: Galeria Kaplica, wiadomość dodano: 2011-06-06 12:34:19, czytane: 3226 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional