Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Majówka ze Sztuką Ulicy

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, w Centrum Rzeźby Polskiej odbyła się Majówka ze Sztuką. Zorganizowana tym razem pod hasłem SZTUKA ULICY impreza, przyciągnęła do Orońska wielu gości. Na szczęście pogoda nie spłatała figla i przez całe niedzielne popołudnie parkowe alejki pełne były sympatyków odpoczynku na świeżym powietrzu.Więcej zdjęć w galerii Majówka ze Sztuką Ulicy

Pierwszym elementem programu było otwarcie wystawy Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej zatytułowanej Szerszeniówka. Na ekspozycję złożyły się prace siedmiu twórców: Tadeusza Błońskiego, Krzysztofa Grajczaka, Romualda Kołodzieja, Andrzeja Markiewicza, Ryszarda Rogali, Adama Romaniuka, Łukasza Rudeckiego. Prezentowane obrazy powstały podczas pleneru, który odbył się w Zalesiu koło Limanowej w 2010 roku.

Jednak miejscem, które najbardziej przyciągało odwiedzających tego dnia CRP była scena ustawiona naprzeciwko Pałacu Józefa Brandta. Jako pierwsi wystąpili na niej młodzi tancerze z Fabryki Tańca Idol, którzy swoim energetycznym pokazem rozruszali nieco ospałą jeszcze widownię, a nawet zachęcili publiczność do udziału w warsztatach tanecznych. Chwilę później na scenę wkroczył Shorti – beat-boxer z Radomia, który udowodnił, że ten element kultury hip-hopowej ma w regionie radomskim niezwykle silnych reprezentantów. Równolegle, na ustawionych przed Muzeum Rzeźby Współczesnej płytach, rozpoczęły się pokazy graffiti. Zainteresowanie tym rodzajem sztuki okazało się bardzo duże, a malujący artyści, co chwila otrzymywali prywatne propozycje na realizację graffiti. Nie był to jednak jedyny plastyczny akcent tego dnia. Każde dziecko mogło, choć na chwilę, zamienić się w artystę, próbując swoich sił w pracowniach ceramicznej, rysunkowej i graficznej, gdzie warsztaty prowadzili pracownicy CRP oraz studenci Wydziału Sztuki z Radomia.

Główną atrakcją majówki był koncert Halniaków oraz występ Teatru Pantomimy Mimo. Dobrze znany radomianom zespół muzyczny Halniacy, za sprawą piosenek granych na ulicach polskich miast tuż po wojnie, cofnął czas o kilka dziesiątek lat. Niezwykle widowiskowy okazał się wystawiony przez Teatr Mimo z Warszawy spektakl pod tytułem Komedianci. Było to bezpośrednie nawiązanie do formy przedstawień jakie miały miejsce przed laty na ulicach i placach miejskich. Opowiadał on o grupie ulicznych artystów, którzy od dawna nie mieli możliwości prezentowania swoich umiejętności, podróżując jedynie z miejsca na miejsce wozem, w którym mieszkali. Pewnego dnia całkiem nieoczekiwanie pojawili się widzowie i zaczyna się spektakl. Przedstawienie, w którym rzeczywistość sceniczna miesza się z osobistymi relacjami, tworząc zaskakujące sytuacje. Spektakl zachwycił orońskich widzów, dlatego też biorący w nim udział aktorzy po doskonale wykonanej pracy chętnie pozowali do zdjęć.

Ostatnim elementem programu majówki były koncerty zespołów hip-hopowych. Na scenie pojawiła się grupa Głuchy Telefon z Radomia oraz raper – Puma z Szydłowca. Z całą pewnością był to hip-hop w najprawdziwszym wydaniu, z ostrymi bitami oraz tekstami dającymi do myślenia, napisanymi „językiem ulicy”. Na koniec na scenie zagościł ponownie Shorti, aby wspólnie z członkami Głuchego Telefonu zapoznać publiczność z kolejnym elementem sztuki ulicy – freestylem.

Wszystkich sympatyków Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszamy na kolejny festyn już jesienią – 11 września 2011.Majówka ze Sztuką Ulicy 2011

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2011-06-03 09:15:58, czytane: 2748 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional