Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Z HUSARSKĄ SZABLĄ, ORKIESTRĄ DĘTĄ I TERESĄ LIPOWSKĄ

IMIENINY BRANDTA 2011

Trzynaste „Imieniny Brandta”, obchodzone hucznie we wnętrzach orońskiego pałacu, na szczęście nie okazały się być pechowe. W sobotę 19 marca w Centrum Rzeźby Polskiej spotkali się przyjaciele i dobroczyńcy orońskiego dworu. Oddanie hołdu Józefowi Brandtowi, wybitnemu malarzowi i twórcy Akademii Orońskiej, to coroczna manifestacja naszej pamięci i podkreślenie ciągłości tradycji artystycznej tego miejsca. Niemniej ważnym elementem uroczystych obchodów jest gala konkursu „Mecenas Roku”, która stanowi wyraz wdzięczności dla firm i osób prywatnych wspierających codzienną działalność instytucji.Więcej zdjęć w galerii IMIENINY BRANDTA 2011

Tegoroczne „Imieniny Brandta” obfitowały w liczne niespodzianki. Do pałacu przybyła husaria, a właściwie dwaj jej przedstawiciele w oryginalnych strojach z epoki (jakże częsty motyw obrazów Józefa Brandta). Ich ogromna wiedza na temat tej jedynej w swoim rodzaju formacji wojskowej, zaimponowała wszystkim gościom. Druga niespodzianka to obecność wybitnej polskiej aktorki – Pani Teresy Lipowskiej, która spędzając w Centrum Rzeźby swoje wakacje, obiecała wziąć udział w imieninowych uroczystościach. Pani Teresa była prawdziwą gwiazdą wieczoru, wzbogacając program muzyczny przepięknymi, wiosennymi wierszami polskich poetów o miłości. A że jest osobą bardzo ciepłą i otwartą, każdy miał możliwość otrzymania autografu lub zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z artystką.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął, jak zwykle, koncert kameralny, tym razem w wykonaniu zespołu Fire Brass Quintet. Zespół utworzony w 2008 roku obrał sobie za cel popularyzację muzyki wykonywanej na instrumentach dętych blaszanych. W swoim repertuarze ma utwory z różnych epok muzycznych, począwszy od renesansu (T. Susato), baroku (J.S. Bach, M.A. Charpentier), poprzez muzykę romantyczną (M. Mussorgski, E. Grieg), aż do współczesnej i rozrywkowej (E. Bozza, A. Frackenpohl, G. Gershwin). Członkami zespołu są młodzi, niezwykle kreatywni muzycy, absolwenci uczelni muzycznych. Na co dzień współpracują z czołowymi krajowymi orkiestrami takimi jak: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa oraz Opera Narodowa. Zespół prowadzi bogatą działalność koncertową. Występuje na terenie całego kraju, uczestniczy w wielu festiwalach i ważnych wydarzeniach artystycznych. Bierze również udział w projektach edukacyjnych i audycjach dla szkół, które mają na celu popularyzowanie brzmienia instrumentów dętych blaszanych oraz upowszechnianie muzyki klasycznej. Program orońskiego koncertu dał publiczności sposobność prześledzenia zmian, jakie zachodziły w sposobie grania na tych instrumentach na przestrzeni wieków.

W Orońsku zagrali: Lubomir Jarosz – trąbka; Michał Gidziński – trąbka; Krzysztof Kowalewicz – waltornia; Tomasz Dworakowski – puzon; Jakub Darda – tuba

W drugiej części programu nastąpiła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej. Tytuł „Mecenasa Roku 2010” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, artysty rzeźbiarza od lat związanego z CRP, otrzymała firma DORBUD S.A. z Kielc, a nagrodę odebrał osobiście Pan Prezes – Tomasz Tworek. Firma Dorbud działa w branży budowlanej i deweloperskiej. Pan Prezes jest nie tylko biznesmenem, ale także kolekcjonerem i mecenasem sztuki. W Kielcach zasłynął organizacją wystaw polskich artystów w przestrzeni publicznej. Najbardziej spektakularne były prezentacje rzeźbiarskie: „Żelaznych” Zbigniewa Frączkiewicza i „Balansujących” Jerzego Kędziory. Firma Dorbud wniosła także znaczący wkład w organizację kilku wydarzeń artystyczno-promocyjnych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, m.in. „Majówki ze sztuką cyrkową” i „Imienin Brandta”.

Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Ryszarda Stryjeckiego, przyznano tym razem Zakładowi Masarskiemu KRAWCZYK z Mleczkowa za wieloletnie wspieranie instytucji i pomoc w organizacji imprez plenerowych i promocyjnych. Nagrodę odebrał właściciel firmy – Pan Sylwester Krawczyk.

Budującym akcentem na zakończenie wręczenia nagród był uścisk dłoni obu laureatów nagród, który został odebrany jako symboliczny gest pojednania między zwaśnionymi – Kielcami i Radomiem.

Kolejnym punktem oficjalnego programu była prezentacja najnowszej książki potomka rodzin orońskich – Tomasza Pruszaka "...żem zawsze życzliwy temu domowi. Relacje rodziny Pruszaków i Chopinów od końca XVIII wieku do lat 60. XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem losów rodziny Pruszaków". Potem publikację można było nabyć i otrzymać dedykację od autora.

Na koniec, tradycyjnie, odbyło się losowanie nagród loterii cegiełkowej. Szczęśliwcy wygrywali dzieła autorstwa Bogusława Dobrowolskiego, artysty od lat prowadzącego w Orońsku pracownię ceramiczną oraz publikacje wydawane przez CRP, m.in. najnowsze, imponujące kompendium wiedzy o sztuce – „Alfabet rzeźby”.

Uroczystość zakończył bankiet w pałacowej jadalni, przygotowany według najlepszych wzorców cateringu artystycznego przez Barbarę i Ryszarda Barszczów z firmy Bistro BSB z Radomia. Tort dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom kroił szablą husarską Maciej Świdziński, słynny Maćkacy z Wrzosowa.

I tak kolejne „Imieniny Brandta” przeszły do historii. A że trzynastka okazała się szczęśliwa, to wyłączna zasługa solenizanta, który z zaświatów czuwał nad swoją posiadłością i jej współczesnymi rezydentami.Koncert realizowany w ramach cyklu
MAZOWIECKA SCENA MŁODYCH

Imieniny Brandta

kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2011-03-22 09:03:13, czytane: 3457 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional