Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Andrzej Bereziański Otwarty Pokaz Zamknięty

RANDOM IN RADOM. IV FESTIWAL SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY
3–4 grudnia 2010

MCSW "Elektrownia" w Radomiu
CRP w Orońsku


ANDRZEJ BEREZIAŃSKI

Otwarty Pokaz Zamknięty

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Kurator: Leszek GolecWięcej zdjęć w galerii Andrzej Bereziański

ANDRZEJ BEREZIAŃSKI (1939–1999)

Ukończył malarstwo i architekturę wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968. Na czwartym roku studiów został asystentem prof. Tadeusza Brzozowskiego. Był autorem bardzo oryginalnych i nowatorskich prac konceptualnych i performerem. W latach 1969–1972 wydawał magazyn artystyczny „Periodik” (25 wydań). Na początku lat 70. współpracował z wydawanym w Elblągu „Notatnikiem Robotnika Sztuki”. Swoje prace i akcje plastyczne prezentował w latach 60.       i 70. w prestiżowych galeriach: wrocławskiej „Mona Lisie”, poznańskiej „Akumulatory” oraz w istniejącej do dziś warszawskiej Galerii „Foksal”. Organizował również wystawy, spotkania  i dyskusje w swojej obszernej pracowni przy Rynku Wildeckim w Poznaniu.

Był artystą niepokornym i kontrowersyjnym, obdarzonym dużą inwencją twórczą. Starał się realizować swoje nawet najbardziej szalone pomysły. Tworzył wielkoformatowe obrazy na płótnie i papierze w określonych cyklach tematycznych. Były to abstrakcyjne kompozycje malarskie zazwyczaj w intensywnych kolorach. Równolegle tworzył prace konceptualne bardzo oryginalne i nowatorskie w zamyśle. Po przeniesieniu się w 2. poł. lat 90. na pomorską wieś zaczął malować monumentalne obrazy inspirowane przyrodą, zwłaszcza morzem. Dynamiczne w formie, oparte często na śmiałych kontrastach barwnych, np. kobaltowy błękit łączony z ostrymi żółciami i czerwienią, sposobem malowania przywodziły na myśl obrazy z kręgu action painting.

Inicjator i aranżer wystawy: Cezary Pieczyńskikategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, wiadomość dodano: 2010-12-07 14:05:22, czytane: 3637 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional