Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Balansująca wystawa Jerzego Kędziory

Na Placu Artystów w Kielcach otwarto w czwartek 14 października wystawę kilkunastu prac Jerzego Kędziory z cyklu Balansujący. Rzeźby swobodnie zawieszone na linach, nasuwające skojarzenia ze sztuką cyrkową, pokazywane już były w różnych częściach świata. Największą skalę i rozgłos osiągnęła wystawa prezentowana na przełomie 2008 i 2009 roku w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jerzy Kędziora urodził się w 1947 roku w Częstochowie. Studiował w PWSSP obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Rzeźby) w pracowniach profesorów: Stanisława Horno-Popławskiego, Franciszka Duszeńki i Adama Smolany. Uprawia twórczość w zakresie rzeźby i medalierstwa oraz plastycznych dyscyplin projektowych: wystawiennictwa, wnętrzarstwa, kształtowania założeń przestrzennych terenów zielonych i zurbanizowanych.
Obok cyklu prac „balansujących” jest pomysłodawcą i projektantem rzeźb wróżebnych Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj. Stworzył także inne cykle rzeźbiarskie: Orszak Flory, Pęknięty głos, Rozdarte muzy, Fałszywi prorocy, Uniformy dowódcze, Reanimowani, Z odciągiem, składające się na zsyntetyzowany portret Polaka czasów transformacji. Zrealizował m.in.: pomniki Jana Pawła II, J. Długosza, Królowej Św. Jadwigi, K. Jańskiego, K. Pułaskiego, rzeźby plenerowe na Śląsku, w Częstochowie i Austrii.

Swoje prace pokazywał na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Europie, Ameryce i Azji. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych sympozjach i festiwalach sztuki.
Posiada stałą ekspozycję rzeźb plenerowych w Ogrodzie wyobraźni przy Galerii Lonty – Petry w Częstochowie. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów artystycznych i laureatem kilkudziesięciu dalszych w różnych ośrodkach w kraju i we Włoszech.
Prace artysty znajdują uznanie u wybitnych znawców i krytyków sztuki. Posiadają je w swoich zbiorach muzea i galerie w kraju oraz we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, USA, Watykanie, Austrii, Bułgarii, oraz liczni kolekcjonerzy prywatni.
 Za swoją twórczość uhonorowany został m.in. nagrodami: Wojewody Częstochowskiego, Prezydenta miasta Częstochowy, międzyregionalną im. K. Miarki, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Rzeźbiarzy, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, stypendiami twórczymi Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od wielu lat pracuje w zarządach kilku związków i stowarzyszeń twórczych. Jest rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki do oceny sztuki współczesnej z zakresu rzeźby.

(informacje biograficzne ze strony internetowej artysty)

Organizatorami i sponsorami kieleckiej wystawy są Dorota i Tomasz Tworkowie, właściciele firmy Dorbud, miłośnicy i kolekcjonerzy sztuki współczesnej.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku objęło patronat medialny nad wydarzeniem.
Wystawę można oglądać do końca listopada br.kategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2010-10-20 14:34:40, czytane: 4395 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional