Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

OUTSIDE IN / INSIDE OUT

Logo logo

OUTSIDE IN / INSIDE OUT

wystawa poplenerowa

Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galeria "Kaplica"
18 września – 31 października 2010 r

Kuratorzy: Jan Stanisław Wojciechowski, Per Erik FonkalsrudWięcej zdjęć w galerii OUTSIDE IN / INSIDE OUT

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przystąpiło do II etapu realizacji polsko-norweskiego projektu „Outside In/Inside Out”, który uzyskał grant w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt jest kontynuacją dwóch wydarzeń: polsko-norweskiego pleneru artystycznego Sztuka-Natura/Natura-Sztuka z 1987 roku oraz przedsięwzięcia UT 21, które w zamierzeniu miało być odpowiedzią na pytanie, jak wyglądają polsko-norweskie relacje artystyczne 20 lat później. Pomysłodawcą projektu był Per Erik Fonkalsrud – architekt, stażysta profesora Oskara Hansena na warszawskiej ASP. W projekt zaangażowały się na zasadzie partnerstwa dwie instytucje: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Oppland Country Authority z Lillehammer. UT 21 odbyło się w norweskim mieście Lillehammer w roku 2008. Na orońską część projektu składał się pobyt studyjny uczestników z Polski i Norwegii jesienią 2009 i warsztaty artystyczne latem 2010 roku, zakończone ekspozycją prac. Do udziału zostało zaproszonych 10 twórców z Polski (w tym dwa tandemy artystyczne) i 8 z Norwegii:

Artyści norwescy:

 • Hilde Aagaard
 • Marte Aas
 • Marit Arnekleiv
 • Egil Martin Kurdøl
 • Edvine Larssen
 • Victoria Pihl Lind
 • Grim Erland Lyng Svingen
 • Anna Widén

Artyści polscy:

 • Janusz Bałdyga
 • Krzysztof M. Bednarski
 • Jan Berdyszak
 • Leszek Golec & Tatiana Czekalska
 • Elżbieta Jabłońska
 • Maciej Kurak & Max Skorwider
 • Teresa Murak
 • Jan St. Wojciechowski

Zasadnicza część wystawy poplenerowej projektu „Outside In / Inside Out” została otwarta w galerii głównej Muzeum Rzeźby Współczesnej. Pozostałe prace eksponowano na terenie parku krajobrazowego w Orońsku oraz w Galerii „Kaplica”. Integralną częścią projektu były działania performatywne przeprowadzone na terenie miasta Radomia oraz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nazwa sugeruje słowną grę towarzyszącą oczekiwaniu przemiany, przekroczenia, odwrócenia znaczeń. Otwiera ona przestrzeń intelektualnej spekulacji, choć wypływa z konkretnego doświadczenia, w którym uczestniczyli norwescy i polscy artyści.

Jan Stanisław Wojciechowski, fragment noty kuratorskiej

Realizacje poszczególnych uczestników projektu oparły się na fundamentalnym założeniu, że sztuka powinna wyjść poza galerię, z zamkniętego kręgu odbiorców w otwartą przestrzeń. Powinna angażować zewnętrznych obserwatorów, interweniować, zmieniać stereotypy postrzegania funkcji sztuki i artysty we współczesnej rzeczywistości. Zgodnie z przyjętymi kryteriami twórcy skłaniali się ku sztuce interwencyjnej, obejmującej takie formy wypowiedzi artystycznej jak land art, performance czy interwencje miejskie.

Projekt zakończyło dwudniowe seminarium, poświęcone zagadnieniom sztuki w przestrzeni publicznej. Swoje referaty zaprezentowali:

Sebastian Cichocki, Spacer śladami monumentów prawego brzegu Wisły
Marcin Giżycki, Reinterpretacje monumentalne
Witold Kawecki, Symbole religijne w przestrzeni publicznej
Magdalena Ujma, Auschwitzwieliczka Mirosława Bałki: kontrowersje wokół sztuki poza galerią
Adam Mazur, Awangardowa szczelina w modernistycznej galerii – twórczość Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca wobec instytucji sztuki
Jarosław Lubiak, Odtwarzanie przestrzeni publicznej?

Podsumowaniem projektu „Outside In / Inside Out” będzie obszerny katalog z tekstami kuratorów projektu, przedstawieniem sylwetek jego uczestników oraz pełną dokumentacją realizacji artystycznych.

Projektowi polsko-norweskiemu będzie również poświęcony czwarty numer Kwartalnika Rzeźby „Orońsko”. Obok tekstów charakteryzujących założenia projektu i samą wystawę, zostaną w nim zamieszczone wszystkie materiały seminaryjne.

1. Adam Mazur, Awangardowa szczelina w modernistycznej galerii – twórczość Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca wobec instytucji sztuki

2. Jarosław Lubiak, Odtwarzanie przestrzeni publicznej?kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, wiadomość dodano: 2010-09-23 11:01:56, czytane: 4784 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional