Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Niespodziewany Początek Jesieni DZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Kontynuując wieloletnią tradycję imprez plenerowych, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowało ósmy już festyn „Niespodziewany Początek Jesieni”. Jesień przyszła rzeczywiście niespodziewanie, bo pomimo zaklinania pogody, słońce nie chciało pokazać się choćby na chwilę. Na szczęście to wcale nie przeszkodziło wiernej nam od lat publiczności.Więcej zdjęć w galerii Niespodziewany Początek Jesieni 2010

„Dzień Kultury Żydowskiej” przyciągnął przede wszystkim interesującym programem i szeregiem atrakcji poświęconych tematyce żydowskiej.

Na scenie zaprezentował się zespół Chmielnikers ze świętokrzyskiego Chmielnika, który obok typowej muzyki klezmerskiej, gra rytmy z całego świata zaaranżowane w stylistyce dawnych klezmerów. Zespół tańca izraelskiego Snunit z Warszawy, nie tylko sam wystąpił na scenie z ciekawym programem estradowym, ale jeszcze rozruszał publiczność w trakcie zbiorowych warsztatów tanecznych. Z kolei formacja kabaretowa „Kompania Teatralna Mońka Przepiórko”, złożona z aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy, rozbawiła widzów typowym dla kultury żydowskiej dowcipem – szmoncesem.

Niemniej interesująco wyglądały atrakcje poza sceną. Związane od lat z Festiwalami Kultury Żydowskiej w Krakowie i Warszawie animatorki – Hanna Kossowska i Monika Krajewska przeprowadziły warsztaty dla publiczności. Pierwsza część dotyczyła jesiennych zabaw plastycznych dla dzieci oraz nauki pisania w języku hebrajskim dla dorosłych. Zajęciom tym towarzyszyły barwne opowieści dotyczące obyczajów i religii żydowskiej. Druga część była w całości poświęcona pokazom kulinarnym i degustacji specjałów kuchni żydowskiej. Na oczach publiczności powstała sałatka jajeczna i słynny cymes – deser żydowski, złożony z marchewki, rodzynków, miodu i cynamonu. Oprócz degustacji nasi goście dostali w prezencie zbiór przepisów kuchni żydowskiej do wypróbowania w domu. Potrawy żydowskie przygotowała również firma Bistro BSB – Państwa Barbary i Ryszarda Barszczów. Jak co roku dostosowują oni przygotowane menu do tematyki festynu, więc i tym razem mogliśmy skosztować żydowskiego czulentu, chałki czy macy z pastą z bakłażana i wątróbki.

Specjalnie na „Dzień Kultury Żydowskiej” została zorganizowana wystawa judaików ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Na ekspozycji można było zobaczyć unikalne wyroby rzemiosła artystycznego, przedmioty związane z ceremoniałem religijnym, elementy stroju i biżuterii. Wystawie towarzyszył przedwojenny cykl fotografii „Żydzi Warszawy” i wybór plakatów o tematyce żydowskiej z kolekcji Piotra Dąbrowskiego. Wystawę będzie można jeszcze oglądać do końca września br.

Właściwej tematyce festynu towarzyszyły jak zwykle atrakcje typowe dla Centrum Rzeźby Polskiej, czyli nauka toczenia na kole garncarskim, modelowanie w glinie, wielkie malowanie na ekranie (królowały oczywiście motywy żydowskie).

Do sukcesu imprezy przyczyniło się także Stowarzyszenie „Podwórkowe Anioły” z placem zabaw dla dzieci, firma Augustyn Motocykle z torem crossowym, Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z Radomia z pokazami sekcji antyterrorystycznej, drogowej i prewencyjnej.

Ogromną popularnością cieszyło się coroczne losowanie nagród loterii cegiełkowej. Tym razem rozlosowaliśmy wśród publiczności ponad 100 nagród od naszych sponsorów. Nagrodę główną – urządzenie wielofunkcyjne marki Canon – ufundowało Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

„Dzień Kultury Żydowskiej” ujawnił te aspekty tradycji narodowej, które umykają powszechnej świadomości społeczeństwa. Pomimo tragicznych losów narodu żydowskiego, stworzona przez niego kultura jest barwna, wesoła i otwarta na świat. Przygotowując kilka lat z rzędu imprezy poświęcone tradycjom kulturowym wybranego narodu, Centrum Rzeźby Polskiej dąży do osiągnięcia najważniejszego celu – nauki tolerancji i poszanowania dla obcych kultur, które mimo swojej odmienności reprezentują ważne z perspektywy ogólnoludzkiej wartości.

Sponsorzykategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2010-09-14 10:29:20, czytane: 4324 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional