Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Beata Czapska PODRÓŻE Rzeźba i szkice

Beata Czapska

PODRÓŻE

Rzeźba i szkice

Galeria „Oranżeria”, 4 września – 1 października 2010 r.
Kurator: Mariusz KnorowskiWięcej zdjęć w galerii Beata Czapska PODRÓŻE Rzeźba i szkice

Beata Czapska – rzeźbiarka urodzona w Warszawie, zamieszkująca na stałe w Paryżu. W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystawia po raz drugi. Część eksponowanych realizacji powstała tu, na miejscu, podczas wielokrotnych pobytów studyjnych. Aktualna wystawa prezentuje wiele ciekawych form rzeźbiarskich ze świata flory i fauny, wykonanych w różnorodnych kamieniach. Poszczególne prace to „podróże” nie tylko po wyobraźni artystki, ale też kamienie „wędrujące” z różnych części świata, najpierw w postaci surowej, następnie już przetworzone, dojrzałe, wędrują z jednej wystawy na drugą, z jednego kraju do drugiego. Orońskie „Podróże” stanowią kontynuację, w nieco rozbudowanej formule, trwającej aktualnie w ogrodach Ambasady Francuskiej w Warszawie wystawy indywidualnej artystki (czynna do końca października 2010).

Beata Czapska debiutuje w 1980 roku w pracowni znanego artysty francuskiego René Coutelle’a, by dziesięć lat później całkowicie poświęcić się pracy nad „czystą formą”. Prace wystawia od 1992 roku. Jest członkiem francuskiego związku artystów i plastyków „Maison des Artistes”.

Poprzez perfekcyjny warsztat i trafne użycie materiału w swojej interpretacji formy daje bryle szczególną siłę wyrazu. Pracuje między innymi w marmurze, granicie, bazalcie, drewnie i brązie, ale też w kamieniach półszlachetnych i żywicy. Jej twórczość obejmuje przede wszystkim obszar flory i fauny. Artystkę szczególnie pociąga świat dzikich zwierząt, w którym poszukuje wyrazu dla niezależności, tak charakterystycznej dla życia w naturze. W zwierzętach odkrywa cechy właściwe gatunkowi ludzkiemu, by w rzeźbie dać wyraz ich zbieżności z naturą człowieka. Tworząc bryłę, stara się przeniknąć w życie i ruch zwierzęcia. Na sposób szamana przeżywa to, co czuje zwierzę, towarzyszy mu i podziela jego byt. Rzeźbiąc, dzieli się tym, co przekazał jej model. Poza fauną i florą rzeźbi także postacie ludzkie, m.in. portrety w kamieniu i brązie. Pracując nad postacią, czy portretem, stara się odkrywać wnętrze modela, charakter medytacyjny, walory poetyckie i filozoficzne.

Kalendarium:

Beata Czapska urodziła się w Warszawie. Po maturze zatrudniona w Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie. Brała udział w inwentaryzacji zabytkowego kościoła w Skalbmierzu, Rynku w Gryfowie Śląskim oraz zespołu klasztornego w Sejnach. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Po studiach wyjechała na stałe do Paryża. Studiowała w École nationale des beaux-arts. Przez trzynaście lat wykonywała zawód niezależnego architekta. Projektuje i realizuje: budynki mieszkalne (Meulun-Senart, Evry, Nancy), wille (Provansja, Region Paryski, Majorka), wnętrza (sklep przy ulicy Odeon, mieszkanie przy ulicy du Plateau, Paryż), stoiska na Targi Mody w Paryżu, plakaty, malowidła ścienne. W pracowni Cacoub w Paryżu realizuje projekty dekoracji wnętrz: Dom Partii – Wybrzeże Kości Słoniowej, hotele na Azorach: Aqua Alto I Vista do Rey. W pracowni Bezançon pracuje nad projektami i realizacją zespołów wypoczynkowych w Bretanii (Arzon le Crouesty) i w Vandei (Bourgenay). Współpracując z amerykańskim rzeźbiarzem Michaelem Prenticem, projektuje i realizuje: fontannę z granitu (650 m2) w Puteaux (Francja), meble, urządzenia biurowe, lampy, dekoracje wnętrz.

Zamiłowanie do sztuk pięknych artystka wyniosła z rodzinnego domu. Matka, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autorka wielu prac naukowych poświęconych historii architektury i konserwacji zabytków. Ojciec, inżynier dróg i mostów oraz publicysta. Oboje prowadzili „dom otwarty”, przez który przewijali się zarówno artyści, literaci, jak i naukowcy.

Równocześnie z pracą rzeźbiarską kontynuuje prace w designie. Współpracując z Kim Moltzer, opracowuje projekt fontanny dla miasta New York oraz realizuje rzeźbę na Salon Sztuki Ogrodowej w Paryżu. Zajmuje się ponadto projektowaniem mebli i lamp.

Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych we Francji, Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Belgii, Luxemburgu, Maroku i Niemczech.

www.beata-czapska.com

Biogram oprac: Anna Podsiadłykategoria: Galeria Oranżeria, wiadomość dodano: 2010-09-06 14:26:21, czytane: 3457 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional