Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Wakacje Teresy Lipowskiej

Orońsko to nie tylko stolica polskiej rzeźby. Instytucja zawsze była otwarta na inne sztuki i to nie tylko plastyczne. O multimedialności CRP świadczą chociażby pojawiające się w programie działalności wątki muzyczne i teatralne. Kilka lat z rzędu w okresie zimowym Orońsko gościło uczestników warsztatów wokalnych z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Cyklicznie we wnętrzach Pałacu Józefa Brandta odbywają się koncerty muzyki kameralnej, między innymi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Znaczącą rolę odgrywają również kontakty z Teatrem Powszechnym w Radomiu – w Orońsku wystawiono „Szachy” Jana Kochanowskiego i „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W trakcie „Imienin Brandta” aktorzy teatralni inscenizowali „żywe obrazy” Józefa Brandta, odgrywając sceniczne jednoaktówki. Częstym gościem instytucji bywał także Pan Wojciech Siemion, interesujący się tradycją artystyczną polskich dworów.Więcej zdjęć w galerii Teresa Lipowska

Jednakże po raz pierwszy w historii CRP zjawiła się u nas wybitna aktorka, która szukała w orońskich plenerach wakacyjnego odpoczynku. Pani Teresa Lipowska, obecnie najbardziej znana z roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak miłość”, postanowiła właśnie u nas spędzić swój dwutygodniowy urlop. Wyjechała zachwycona urokiem miejsca i pracujących w nim ludzi. Szczególnie cenne kontakty nawiązała ze środowiskiem artystów rzeźbiarzy i ceramików, przebywających w Orońsku w ramach plenerów twórczych bądź pobytów realizacyjnych. Najbardziej urzekł ją jednak niepowtarzalny klimat instytucji, odkrywany podczas spacerów, rowerowych wycieczek, zwiedzania wystaw. To swoiste, dostrzegane przez wielu odwiedzających „genius loci” – właściwe niektórym sanktuariom sztuki i natury.

Społeczność orońska była z kolei zachwycona osobą Pani Teresy – jej ujmującym sposobem bycia, skromnością, ciepłym uśmiechem i nietypową dla tak wybitnej postaci „zwyczajnością”. Poznanie Pani Teresy było dla wszystkich ogromnym zaszczytem.

 kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2010-08-16 14:00:59, czytane: 5390 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional