Centrum RzeĽby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualno¶ciach

Michał Puszczyński EROZJA

Michał Puszczyński

EROZJA

Galeria "Kaplica", 7 sierpnia – 9 wrze¶nia 2010 r.
Kurator: Bogusław Dobrowolski Więcej zdjęć w galerii Michał Puszczyński, EROZJA

Instalacja w Galerii „Kaplica” jest jedn± z realizacji w ramach projektu, nad którym pracuję od 2008 roku. Cykl instalacji, filmów wideo, obiektów i rzeĽb, w których próbuję odnaleĽć indywidualn± interpretację procesu nieuchronnej przemiany i rozpadu nas wszystkich oraz wszystkiego, co nas otacza. Problem zmiany, niszczenia, poddawania się upływowi czasu dotycz±cy każdego materiału, w tym i naszych ciał, jest czym¶ niezauważalnym; jednocze¶nie, w odniesieniu do nas samych, czym¶ negowanym, o czym nie chcemy pamiętać i co staramy się za wszelk± cenę powstrzymać. Ten projekt jest moj± prywatn± prób± oswojenia się z my¶l±, że we wszystkim, co żyje jest już pierwiastek ¶mierci, a każda materia nieuchronnie zmierza do rozpadu. To wszystko tylko kwestia interwału czasu, w którym cały proces się odbywa….

Kiedy byłem dzieckiem i zabierano mnie do ko¶cioła, zawsze miałem wrażenie, że ludzie, którzy klękaj± podczas mszy zapadaj± się pod ziemię, znikaj±. Miałem odczucie brania udziału w jakim¶ zupełnie niezrozumiałym rytuale, trwaj±cym wieczno¶ć. Instalacja w „Kaplicy” jest prób± odtworzenia tego stanu.

Wideo prezentowane na wystawie jest czterominutow± kompilacj± filmów i instalacji zrealizowanych w ramach projektu Erozja.

Michał Puszczyński

 

►Kalendarium: Michał Puszczyński urodził się w 1976 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie od 2003 roku pełni funkcję asystenta na Wydziale Ceramiki i Szkła. Pomysłodawca i koordynator projektu utworzenia Centrum Ceramiki Artystycznej w Luboradowie.

Na swoim koncie ma już kilka indywidualnych wystaw: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, 2004; Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław, 2004; Galeria BB, Kraków 2005; Krwiobieg, Muzeum w Gliwicach, 2007. Ponadto brał udział w 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii, Korei, USA, Hiszpanii, Maroku i Holandii. Jego prace znajduj± się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Holandii i Francji. Artysta wypala ceramikę drewnem według dalekowschodniej tradycji.

Nagrody i wyróżnienia (wybór):

1999–2002 – Laureat stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy; 2000 – Laureat Nagrody Marszałka Województwa ¦l±skiego dla Młodych Twórców; 2004 – Stypendium Ministra Kultury RP; 2006 – Stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”; Nagroda 1 stopnia Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiukategoria: Galeria Kaplica, wiadomo¶ć dodano: 2010-08-09 12:32:32, czytane: 3933 x
mkidn
Zrealizowano ze ¶rodków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum RzeĽby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional