Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Marcin Mielczarek, Magdalena Walczak i Chopin

Od 10 maja z pracowni orońskiego Centrum Rzeźby Polskiej korzystają artyści rzeźbiarze: Marcin Mielczarek i Magdalena Walczak. Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wydział Edukacji Wizualnej). Aktualnie doktoranci Wydziału Rzeźby ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Specjalizują się w rzeźbie figuratywnej. Są wnikliwymi obserwatorami natury, dlatego w ich twórczości znaleźć można wiele prac o tematyce animalistycznej. Ulubionymi tworzywami artystów są: brąz, kamień, ceramika.Więcej zdjęć w galerii Marcin Mielczarek, Magdalena Walczak i Chopin

Już od wielu lat pracują wspólnie przy licznych projektach, m.in. projekt pomnika Janusza Korczaka, który zdobył II nagrodę ex aequo w konkursie Fundacji „Shalom” czy „Krucjata dziecięca”, wyróżniony przez CRP w Orońsku w konkursie dla młodych twórców.

W 2009 roku w ramach projektu „Fontanny dla Łodzi” zrealizowali zdroje „Dzieci i ryby”. Ponadto są autorami pomnika Misia Uszatka, którego można podziwiać na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

W ich dorobku artystycznym znaleźć można monumenty ku czci kompozytorów: Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego.

W czasie pobytu w Orońsku Marcin Mielczarek realizuje projekt pomnika Fryderyka Chopina, który będzie zdobił żychliński Zespół Pałacowo-Parkowy.

Artysta jest zwycięzcą konkursu na projekt pomnika ogłoszonego przez Starostwo w Koninie. Na konkurs wpłynęło sześć prac czterech artystów: Grzegorza Godawy, Rafała Frankiewicza, Mirosława Rynkiewicza i Marcina Mielczarka.

Do II etapu konkursu zakwalifikowały się dwa projekty: Grzegorza Godawy oraz Marcina Mielczarka. Ostatecznie zwyciężył pomysł młodego artysty z Łodzi.

Zgodnie z wizją artysty, rzeźba przedstawiać będzie młodego Fryderyka siedzącego na niskiej altanowej ławie. W kompozycji poszczególne elementy wykonane zostaną z różnych materiałów: postać Fryderyka z brązu, ława z granitu.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 3 września br. podczas głównych obchodów Roku Chopinowskiego w powiecie konińskim. W ten sposób mieszkańcy uczczą 181 rocznicę wizyty Fryderyka Chopina w Żychlinie.

Kompozytor bawił tutaj na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Adama Kurnatowskiego. W 1829 roku, wracając z Wiednia, odwiedził wraz z kolegami znanego w Kaliszu doktora Adama Bogumiła Helbicha (żona doktora, Aniela Amelia z Lesslów była siostrą matki Józefa Brandta – Anny Krystyny). Chopinowi towarzyszyli wówczas Ignacy Maciejowski i 17-letni Alfons Brandt (później mąż Anny Krystyny Lessel, ojciec Józefa Brandta).

Planowana przerwa w podróży nie trwała jednak długo, ponieważ doktor wybierał się właśnie na wesele do Żychlina. Zamiast odpoczywać, Chopin i jego kompani pojechali z Helbichem do pałacu, gdzie trwało wesele. Melania natychmiast rozpoznała Fryderyka, którego spotkała wcześniej w Warszawie. Wylewnie powitał go także młody ziemianin Henryk Unrug, który opowiedział gościom o koncercie w 1826 roku w Dusznikach. 16-letni wówczas Chopin zagrał dla kilkorga osieroconych nagle dzieci, których ojciec zmarł podczas pobytu w uzdrowisku. Młody Fryderyk dzięki tej historii zdobył wielkie uznanie i sympatię weselnych gości. W ostatnim dniu wesela otrzymał od nich laurowy wieniec. Potem wyjechał z kolegami do Warszawy.

 

 kategoria: Pobyty indywidualne, wiadomość dodano: 2010-06-23 09:50:49, czytane: 6051 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional