Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Magda Raczko ENERGIA MYŚLI

MAGDA RACZKO

ENERGIA MYŚLI

Galeria „Kaplica”, 5 czerwca – 25 lipca 2010 r.
Kurator: Jarosław PajekWięcej zdjęć w galerii Magda Raczko ENERGIA MYŚLI

Sztuka ma sens wówczas, jeśli wyraża to co niematerialne, bo tylko w ten sposób pozwala człowiekowi wznieść się ponad siebie samego.

Piet Mondrian

To zdanie stało się dla mnie bodźcem do rozważań nad sensem sztuki i działania twórczego człowieka. Myśl Mondriana rozwinięta przeze mnie stała się moim credo artystycznym.

Wznieść się ponad siebie samego, to pokonać swoje przywiązanie do logiki, rozumu, geometrii; to pokonać swoją biologiczność, ekspresyjność, pierwotność. Pokonać to nie znaczy wyrzec się, to zrozumieć odwieczne i niezbędne współistnienie, harmonię tych dwóch natur istniejących w każdym człowieku. Nie można rozdzielać świata nauki i wiary, rozumu i intuicji. W tej równowadze znajduję to co niematerialne: ufność, prawdę i miłość, moją strefę wrażliwości malarskiej.

W mojej sztuce malarstwo abstrakcyjne nie pojawiło się nagle, było wynikiem wieloletniej pracy rysunkowej i malarskiej, obserwacji, analizy, wyciągania wniosków. Kolor błękitny wynikł z obserwacji przyrody, jednak nie z obserwacji powierzchownej. W obrazie kolor jest nie tylko barwą, ale wprowadza w przestrzenie myślowe, duchowe, przestrzenie innego wymiaru niż czysto warsztatowe problemy malarskie.

Kontynuacją pracy twórczej wyrażania tego co niematerialne przy pomocy materialnych środków wyrazu są inne działania artystyczne: rysunki, instalacje, happeningi i wiersze, które nazywam słownymi obrazami. Właśnie takim działaniem jest instalacja pt. Energia myśli, w Galerii „Kaplica” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Energia myśli poświęcona jest myśli, która kształtuje, buduje, porządkuje – myśli twórczej. Wiersze – myśli przekształcają się w cegły; czyny – konkretne dzieła. Dzieła pozostają choć podlegają zmianie wraz z upływem czasu.

I myśl, i czyn powstają pod wpływem światła płynącego z serca człowieka i światła będącego emanacją Boga. Symbolem światła ziemi i nieba jest obraz. A linia pośrodku kompozycji malarskiej jest jak delikatna struna, która wprawiona w drganie czuciem, zabrzmi i wyda nowy dźwięk. Całość ekspozycji dopełniają błękitne obrazy.

Magda Raczko

Kalendarium

Magda Raczko, malarka, poetka urodzona 17 kwietnia 1967 r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1992 r. w pracowni prof. Jana Tarasina. Aneks w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego.

Ważniejsze wystawy indywidualne

1993Bez tytułu, Galeria Labirynt 2, Lublin; 2004 – IV Światowy Dzień Poezji, Obraz i Słowo, Galeria „Bellotto”, Warszawa; 2005 Przestrzenie błękitu, Galeria „Promocyjna”, Oddział Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe, Gdańsk; 2007Błękit, Austriackie Forum Kultury, Warszawa; Znak, Galeria „Wieża”, Muzeum Zbrojownia na Zamku, Liw, inauguracja tomiku poezji pt. Przez Ciebie; 2008Doznania (współautor Anna Szprynger), Galeria Grodzka, BWA, Lublin; Zegar słoneczny – instalacja (współautor Roman Postek), Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

1992Warszawska Dekada Sztuki, ASP, Warszawa; 1999 Z czterech stron..., Galeria Prezydenta Miasta Warszawy, Warszawa; 2000 – X Międzynarodowa wystawa Petit format de papier, Musee du Petit Format, Couvin, Belgia; 2002 Mini Graphic & Painting World Wide Show, Pisa, Włochy; 2003Powroty, Galeria „Wieża”, Muzeum Zbrojownia na Zamku, Liw, inauguracja tomiku poezji pt. Ludziom i Miejscom…; 2004Polskie malarstwo współczesne, Zamek Nelsona, Bronte, Włochy; Configuracja, 20. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin; 2007 – 7. Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń; 2009Energia koloru, Galeria Grodzka, BWA, Lublinkategoria: Galeria Kaplica, wiadomość dodano: 2010-06-07 12:08:45, czytane: 3397 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional