Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

IMIENINY BRANDTA 2010

Kolejne, dwunaste już „Imieniny Brandta” obchodzono hucznie we wnętrzach orońskiego pałacu. W sobotę 20 marca spotkali się wszyscy, którym istnienie Centrum Rzeźby Polskiej leży na sercu – przyjaciele i dobroczyńcy orońskiego dworu. Celem każdego spotkania jest w pierwszej kolejności uhonorowanie artysty, dzięki któremu Orońsko stało się słynną kolonią artystyczną i takie pozostało po dzień dzisiejszy. Niemniej ważnym elementem corocznych obchodów jest gala konkursu „Mecenas Roku”, która stanowi wyraz wdzięczności dla firm i osób prywatnych wspierających codzienną działalność naszej instytucji.Więcej zdjęć w galerii Imieniny Brandta 2010

Tegoroczne „Imieniny Brandta” odbyły się w ciepłej, wiosennej atmosferze. Pamięci artysty poświęcony był koncert kameralny w wykonaniu wybitnego artysty – Karola Radziwonowicza, o którym Jerzy Waldorff powiedział kiedyś, że należy do typu wirtuozów, którzy potrafią rozbić fortepian w drzazgi. Artysta wykształcony w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, naukę gry rozpoczynał w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Następnie jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington (USA). Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując, biorąc udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc klasy mistrzowskie na różnych uczelniach. Jest też prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagrał również wszystkie utwory F. Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym „I Solisti di Varsavia” i zyskał tym nominację do nagrody Fryderyka 1998.

Karol Radziwonowicz zachwycił zgromadzoną publiczność koncertem „Romantyczni wirtuozi”, na który złożyły się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego i Ferenca Liszta.

Część oficjalną wieczoru zakończyła uroczystość wręczenia nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej. Tytuł „Mecenasa Roku 2009” i brązową statuetkę Atamana, autorstwa Jarosława Pajka, artysty rzeźbiarza od lat związanego z CRP, otrzymała Mazowiecka Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy Radom. Przedsiębiorstwo wniosło znaczący wkład finansowy w organizację imprez kulturalnych w naszej instytucji w roku 2009. Trofeum wraz ze stosownym certyfikatem odebrał Prezes Mazowieckiej Spółki Gazownictwa z Warszawy – Kazimierz Nowak oraz Dyrektor Oddziału Zakład Gazowniczy Radom – Paweł Łodyga

Medal Józefa Brandta, autorstwa prof. Ryszarda Stryjeckiego, przyznano tym razem Księgarni Literackiej im. Witolda Gombrowicza w Radomiu za wieloletnie wspieranie i promowanie instytucji w regionie. Nagrodę odebrała osobiście właścicielka Księgarni – Róża Domańska.

Kolejnym imieninowym prezentem zaskoczył wszystkich potomek rodzin orońskich – Aleksander Pruszak, wręczając na ręce dyrektora Jana Gagackiego dar książkowy z osobistą dedykacją dla biblioteki CRP. Publikacja „Korespondencja Fryderyka Chopina” t. I z lat 1816-1831, opracowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w 2009 roku, jest cennym dla Orońska materiałem źródłowym, ponieważ zawiera wzmianki o kontaktach kompozytora z rodziną Brandtów i Pruszaków.

Emocjonującym elementem „Imienin Brandta” było jak zwykle losowanie nagród loterii cegiełkowej. Szczęśliwcy wygrywali dzieła autorstwa Bogusława Dobrowolskiego, artysty od lat prowadzącego w Orońsku pracownię ceramiczną, jego asystentki Urszuli Kaszewskiej oraz publikacje wydawane przez CRP.

Uroczystość zakończył bankiet w pałacowej jadalni, przygotowany według najlepszych wzorców cateringu artystycznego przez Barbarę i Ryszarda Barszczów z firmy Bistro BSB z Radomia. Tort z efektami specjalnymi dedykowany Józefowi Brandtowi i jego gościom kroił, Maciej Świdziński, słynny Maćkacy z Wrzosowa.

Mimo że dwunaste „Imieniny Brandta” to już historia, nie tracimy optymizmu. Dopóki mamy tylu przyjaciół, którzy nas wspierają, tradycja uroczystych wieczorów św. Józefa nie zaginie.

I spotkamy się znów za rok.

Imieniny Brandta Organizatorzy

Imieniny Brandta Sponsorzy

Imieniny Brandta Patronat medialnykategoria: Aktualności, wiadomość dodano: 2010-03-22 13:49:49, czytane: 3811 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional