Centrum Rzeźby Polsiej w Orońsku
 Archiwum

wybierz kategorię:

Szukaj w aktualnościach

Zbigniew Warpechowski RZEŹBY

ZBIGNIEW WARPECHOWSKI

RZEŹBY

w ramach III FESTIWALU SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY

12 grudnia 2009 - 31 stycznia 2010
kurator: Leszek Golecfot. Wiesław Wismont

fot. Wiesław Wismont

Więcej zdjęć w galerii Zbigniew Warpechowski RZEŹBY

Na początku umówmy się, że używając słowa „sztuka", będę widział w nim co innego, niż w powszechnym tego słowa użyciu. Dlatego wyróżniam „sztukę performance" od performances, które się rozpowszechnia, a także rzeźbę jako sztukę, od rzeźb, których zadaniem jest na przykład propaganda. W obydwu przykładach (choć nie tylko) tym, co dla mnie istotne jest sztuka, i to ona jest tym co łączy rzeźbę i performance.

Cywilizację europejską wyróżnia platońskie pojmowanie sztuki, jako idei pochodzącej z duchowego olśnienia, zauroczenia, iluminacji czy natchnienia. Duch jest rodnią energii twórczej, którą przedstawia się zmysłom w postaci dzieła.

Wykonanie, czyli „performance" jest dla mnie trudniejsze, wymaga zaangażowania i przełożenia swojej jaźni (intelektualnej, psychicznej, egzystencjalnej) w dzieło, które może zaistnieć tylko w odbiorcy, które jest formą przekazu oczekującego na zaistnienie w jego umyśle, bywa też pobudzeniem duchowym do dopełnienia.

Wykonanie rzeźby, która jest poprzedzona zamysłem, projektem, inspiracją angażuje przede wszystkim siły fizyczne, jest pracą, która daje zmęczenie, ale i uspokojenie. Widząc to, co się dokonało nie mamy wątpliwości, że coś zrobiliśmy, ale satysfakcjonuje nas tylko wówczas, kiedy w tym kamieniu, brązie widzimy nie tylko mozół pracy, ale przesłanie dla ducha.

Cywilizacja i kultura europejska, wyrosłe na idei platońskiej, rozwinięta w chrześcijaństwie wyniosła na wyżyny człowieka, jako jednostkę twórczą, geniusza. Wchodzimy w okres inwazji innej, w której osobę zastępuje cyfra, wartość osiągana na giełdzie, wartość rynkowa. I jeżeli tej pierwszej kultury artysta kumuluje energię w sobie, żeby ją potem oddać w postaci dzieła, to teraz artysta kieruje energię na zewnątrz i stamtąd otrzymuje swoją lokatę na liście.

Zbigniew Warpechowski

 

Zbigniew Warpechowski urodził się w 1938 r. na Wołyniu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo.

Obrazy Warpechowskiego znajdują się w zbiorach kilku muzeów: Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Regionalnego w Koszalinie. Ponad czterdzieści lat zajmuje się sztuką performance. Zrealizował ponad 300 działań artystycznych w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji i Ameryki. Jest poetą i autorem filozoficznych rozważań o sztuce, takich jak Podręcznik, Zasobnik i Podnośnik, Statecznik, Podręcznik bis i Wolność.kategoria: Galeria Kaplica, wiadomość dodano: 2009-12-15 12:22:58, czytane: 4598 x
mkidn
Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Copyright © Centrum Rzeźby Polskiej 2006 - 2019
zdjęcia: Jan Gaworski
Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonanie/created by: Wojciech Głogowski

Valid HTML 4.01 Transitional